JAK DOBRAĆ MOC KOTŁA DO POWIERZCHNI DOMU?


Szukasz informacji na temat doboru mocy kotła do powierzchni domu? Sprawdź nasz artykuł, dowiedz się i przekaż nam informację na temat Twojego budynku.

JAK DOBRAĆ?


Jednym z najważniejszych parametrów kotła jest jego moc grzewcza - kW. Nieodpowiednio dobrany piec może przyczynić się do poważnych problemów podczas jego eksploatacji. Dlatego bardzo ważny jest właściwy dobór mocy urządzenia do powierzchni budynku - metrażu.


Bardzo często przy zakupie pieca do centralnego ogrzewania popełniany jest błąd, który związany jest z niewłaściwym doborem zapotrzebowania na mocy pieca do powierzchni. Przy wyborze warto pamiętać, że to właśnie od odpowiednio dobranego pieca CO zależeć będzie efektywność ogrzewania. Nierzadko dokonuje się zakupu kotła o znacznie większej mocy niż wynika to z obliczeń lub z projektu domu. Związane jest to z panującym powszechnie przekonaniem, że im większa jest moc, tym lepiej. Niestety dobór dużej mocy do powierzchni budynku może znacząco odbić się na kosztach, które będą wówczas znacznie wyższe.


Niewłaściwie dobrany piec zużywał będzie bowiem znacznie więcej paliwa. Źle dobrana moc pieca spowoduje ponadto obniżenie jego sprawności. Odpowiedź na pytanie, jak dobrać odpowiednią moc kotła do powierzchni budynku, zależy przede wszystkim od jego wielkości - powierzchni. Ważna jest również informacja, czy budynek jest docieplony. Odpowiednio dobrany piec zapewni działające bez żadnych zarzutów ogrzewanie, a także znaczną ekonomiczność podczas jego eksploatacji. 


Nie mniej ważnym aspektem jest rodzaj preferowanego paliwa pod aktualny rodzaj instalacji oraz kompleksowy dobór wszystkich elementów centralnego ogrzewania. Kolejnym elementem, który należy brać po uwagę są wymiary pomieszczenia z przeznaczeniem pod piec (kotłownia).


Szczególnie należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia oraz na szerokość futryn przez które będziemy zmuszeni wnosić poszczególne elementy instalacji (kocioł, bufor, itp). Dlatego dopasowanie optymalnej mocy urządzenia z uwzględnieniem wszystkich szczegółów, np. przygotowanie wody użytkowej oraz zastosowanego paliwa (drewno, pellet, ekogroszek, itp) ma ogromne znaczenie.

MASZ WĄTPLIWOŚCI?

Skontaktuj się z nami pod numerem 784 413 493 lub prześlij do nas wypełniony formularz

Po przekazaniu szczegółowych informacji na temat budynku, prześlemy Ci zapotrzebowanie oraz sugestie związane z budynkiem oraz wyliczymy zapotrzebowanie na ciepło. Zaproponujemy Ci najlepszy system ogrzewania z odpowiednio dobraną mocą kotła.