JAK DZIAŁA KOCIOŁ ZGAZOWUJĄCY DREWNO?

palnik-dymu-mpm

Jak działają kotły zgazowujące drewno? Przekonaj się o ich wydajności i zaletach! Sprawdź najbardziej efektywne i ekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu.

PROCES ZGAZOWANIA DREWNA


Trudność w spaleniu suchego drewna tak jak gazu ziemnego (do czysta) wynika z tego, że paliwo te złożone jest z dwóch rodzajów składników:


sklad-drewna-i-wegla

ROZWIĄZANIE


Kotły na paliwo stałe (zgazowujące drewno – zalety) to nowoczesne urządzenie zaprojektowane specjalnie do wydajnego spalania drewna. Tego typu piece na drzewo w inteligentny sposób produkują paliwo gazowe (gaz drzewny), np. tlenek węgla, który następnie jest spalany (tzw. zjawisko pirolizy), dając nam dodatkową energię cieplną (około - 10 MJ/kg).

CERAMICZNY PALNIK WIROWY


Główny element naszych pieców na paliwa stałe (węglowe i na drewno), w który zostały wyposażone — to najnowszy ceramiczny palnik wirowy z żaroodporną dyszą na, który posiadamy zgłoszenie patentowe P.430080 z trzema zastrzeżeniami.

patent-palnik-wirowy-mpm

ELEMENTY WPŁYWAJĄCE NA EFEKTYWNOŚĆ


W naszych piecach zastosowaliśmy przemyślane opatentowane rozwiązania konstrukcyjne, w których następuje efektywna konwersja drewna oraz jego spalenie w temperaturze przekraczającej 1300°C.


Konstrukcja pieca jest świetnie zaizolowana, zabezpieczona i wykonana z wysokiej jakości blachy kotłowej o grubości 6 mm.


BUDOWAPomiędzy komorą wsadową a spalania znajduje się ściana ceramiczna z płaszczem wodnym oraz palnik wirowy, który umożliwia podniesienie temperatury, dotlenienie i wydłużenie drogi spalin. Istnieje możliwość zamontowania wentylatora wyciągowego, który eliminuje problemy z ciągiem kominowym, stabilizuje pracę, a także zabezpiecza przed cofaniem się dymu do kotłowni. Proces spalania jest regulowany w sposób mechaniczny bezprądowy, lecz istnieje możliwość zastosowania sterownika elektronicznego szczególnie przydatnego w wypadku zastosowania wentylatora wyciągowego. Piece te zazwyczaj przystosowane są do montażu w układzie otwartym, choć istnieje możliwość montażu w układzie zamkniętym, dzięki zastosowaniu zaworu DBV.


NA CZYM POLEGA PROCES?


Nasze piece wykorzystuje zjawisko pirolizy, czyli spalanie gazów powstałych w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Podstawowym, zalecanym paliwem w tego typu piecach, jest kawałkowe suche drewno liściaste. Najlepszym drewnem do tego rodzaju kotła są polana o średnicy 15 cm i wilgotności 15-22%.

W pierwszej kolejności z węgla lub drewna z ograniczonym dostępem powietrza uwalniana jest woda w nim zawarta (proces dosuszania). Dopiero potem odbywa się zgazowanie (karbonizacja, sucha pirolityczna destylacja drewna) – stopniowo wzrasta temperatura drewna i uwalnia się z niego gaz. Holzgaz to palna mieszanina gazów, lżejsza od powietrza, która dzięki zawartości wodoru i metanu, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami spalania. 


PROCES ZGAZOWANIA MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY FAZY


1. Faza suszenia - odgazowania 

2. Faza odgazowania drewna

3. Faza końcowa

OPTYMALNE UŻYTKOWANIE


Warunkiem prawidłowego funkcjonowania pieca zgazowującego drewno 5 klasy jest utrzymanie w nim wymaganej wysokiej temperatury. Najlepiej zapewnić można ją dzięki wyposażeniu instalacji centralnego ogrzewania w zbiornik akumulacyjny. Bufor umożliwia jednoczesne utrzymywanie wysokiej temperatury w obiegu kotłowym (woda krążąca w instalacji) oraz dostarczenie wody o właściwej temperaturze do danych układów grzewczych. Piec na drewno z buforem to inwestycja warta swojej ceny dająca większy komfort użytkowania takiego pieca.

instalacja-buforowa

CO WYRÓŻNIA NASZE PIECE SPOŚRÓD KONKURENCJI?


Większość urządzeń zgazowujących wymaga do swojej pracy skomplikowanego oprogramowania i użycia prądu. Nasze piece pirolityczne wykorzystują naturalny ciąg kominowy tak jak tradycyjne piece na drewno, a ich praca może odbywać się bez użycia prądu. Dopływ powietrza do kotła (pierwotnego) jest kontrolowany przez klapkę umieszczoną w drzwiczkach popielnika za pomocą bimetalicznego miarkownika ciągu. Natomiast, dopływ powietrza wtórnego umieszczony po obydwu stronach w dolnej części kotła jest ściągany samoczynnie do dyszy palnika przez komin.


KORZYŚCI EKONOMICZNE


Kocioł na zgazowane drewno to najbardziej wydajne i tanie w eksploatacji urządzenie do ogrzewania różnych pomieszczeń. Jego sprawność cieplna zazwyczaj przekracza 90%. Tak wysoką sprawność zawdzięcza zwiększonemu odzyskowi ciepła ze spalin oraz niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Spalanie drewna w piecu pirolitycznym pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne dla urządzeń 5 klasy czy Ecodesign. A więc kotły na drewno z ręcznym załadunkiem, których działanie opiera się na zgazowaniu, są świetną alternatywą dla nowoczesnych urządzeń na pellet czy ekogroszek. Mogą również być ciekawym rozwiązaniem jako uzupełnienie nowoczesnych systemów ogrzewania, takich jak pompy ciepła w [ zintegrowanych układach hybrydowych ].

DODATKOWE ZALETY PIECA 


INWESTYCJA W KOCIOŁ


Jeżeli masz dostęp do taniego drewna opałowego, ten piec jest dla Ciebie.

Warto zdecydować się na kocioł zgazowujący do centralnego ogrzewania naszej firmy i cieszyć się tanim ciepłem, przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich standardów dotyczących emisji spalin — czytaj więcej.