NAJTAŃSZE OGRZEWANIE DOMU

jakie-ogrzewanie-domu-jest-najtansze

Porównanie kosztów ogrzewania domu o powierzchni 150m2 w zależności od rodzaju paliwa oraz zapotrzebowania na ciepło w sezonie 2023 / 2024

ILE ZAPŁACISZ ZA OGRZEWANIE POMPĄ CIEPŁA, DREWNEM, WĘGLEM, GAZEM? KTÓRE WYJDZIE NAJTANIEJ?

Czym ogrzewać dom w sezonie 2023 / 2024, aby zaoszczędzić?. Czy warto inwestować w drogą instalację, licząc, że wkrótce się zwróci?. Czy lepiej zaoszczędzić na samej instalacji, a więcej zapłacić za ogrzewanie?. Wybór nie jest taki prosty.

CZYM OGRZEWAĆ DOM?

Czym ogrzewać dom, jeśli wszystkie źródła energii podrożały lub podrożeją w najbliższym czasie?. 

Ogrzewanie z wykorzystaniem kotłów na paliwa stałe jest najtańsze lecz pracochłonne więc dla kogoś, kto dużo czasu spędza poza domem, może to być duży problem.

Ogrzewanie pompą ciepła jest równie tanie, co kotłem na drewno lub węgiel, a pod względem wygody jest praktycznie bezobsługowe. Pompa ciepła jest napędzana energią elektryczną, ale dostarcza ciepło pobierane z otoczenia – zakumulowane w gruncie albo powietrzu (a więc dostępne "za darmo") – wobec tego uznaje się ją za urządzenie ekologiczne.

Niestety, pompa ciepła to dość kosztowana inwestycja, szczególnie że do powietrznej pompy ciepła niezbędna jest też fotowoltaika. Instalacja samego kotła zgazowującego na drewno czy węgiel kosztuje około 10-15 tys. zł, a gruntowej pompy ciepła około 80 tys. zł.

ILE SIĘ PŁACI ZA OGRZEWANIE DOMU W SEZONIE 2023 / 2024?

Żeby oszacować opłacalność inwestycji mającej na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, trzeba wiedzieć, ile się za nie płaci. Koszty różnią się znacznie w zależności od cen paliwa bądź energii u poszczególnych sprzedawców, zależą też od sprawności zastosowanych urządzeń. 

Średnio za 1 kWh ciepła w lipcu 2023 roku odbiorcy indywidualni będą płacić mniej więcej:


Trzeba zwrócić uwagę na to, że w 2023 roku wrócił VAT 23%.

Nakłady poniesione na wszelkie energooszczędne inwestycje zwracają się dość długo, więc w rozważaniach o ich opłacalności należałoby też uwzględnić zmiany cen paliw i energii w przyszłości. Niestety, trudno przewidzieć, jakie one będą. Ale ponieważ nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały się znacznie obniżyć, dla uproszczenia można je przyjąć na dzisiejszym poziomie, a jeśli wzrosną, inwestycja zwróci się szybciej.

ILE W SEZONIE 2023 / 2024 ZAPŁACISZ ZA OGRZEWANIE DOMU POMPĄ CIEPŁA, DREWNEM, WĘGLEM CZY GAZEM?

Poniżej, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m² + C.W.U. dla 5 osób na poziomie zapotrzebowania energetycznego (EU=100 kWh/m²/rok):


OBJAŚNIENIA DLA OBLICZEŃ KOSZTÓW EKSPLOATACJI DLA POSZCZEGÓLNYCH SYSTEMÓW GRZEWCZYCH


Ceny poszczególnych nośników energii zostały przyjęte na 07.2023:


INDYWIDUALNA DECYZJA

Z powyższego zapotrzebowania wynika, że wytwarzanie ciepła z drewna i węgla jest jednym z najtańszych. Dokładając do tego koszty inwestycji oraz użytkowania, a co najważniejsze lokalny i ciągły dostęp do tego paliwa, mamy gwarancję taniej i stabilnej niezależności energetycznej.