NOWOCZESNY KOCIOŁ NA DREWNO
ALTERNATYWA
Ceny gazu i energii elektrycznej w tym roku z wiadomych przyczyn nie będą należały do najniższych. Z tego względu pompa ciepła czy piec gazowy, mające ogrzać nasz dom, mogą okazać się kosztownym rozwiązaniem. Warto więc zastanowić się nad tańszą alternatywą dla tych źródeł ciepła. Taką funkcję może spełniać nowoczesny kocioł zgazowujący drewno lub węgiel.
Choć z pozoru kocioł na drewno lub węgiel może wydawać się nieoczywistym rozwiązaniem, w rzeczywistości stanowi dobrą alternatywę dla powszechnie stosowanych metod ogrzewania takich jak pompa ciepła, ekogroszek czy gaz. Okazuje się bowiem, że kotły takie mogą być bardziej ekologiczne i efektywniejsze w dłuższej perspektywie.
NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA
Kocioł na drewno czy węgiel po spełnieniu określonych wymagań określonych przez Unię Europejską może zachować wszystkie normy emisji spalin, pozostając przy tym atrakcyjnym cenowo.
Oto kilka powodów, dla których kocioł na drewno lub węgiel może być dobrym wyborem:
Koszty: Kotły takie mogą być tańsze w użytkowaniu niż pompy ciepła lub ogrzewanie gazowe, szczególnie w przypadku, gdy mieszkasz w obszarze, gdzie drewno opałowe czy węgiel jest tanie i łatwo dostępne. Koszty ogrzewania gazowego i pomp ciepła mogą być bardzo zmienne, więc należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe przed podjęciem decyzji zakupowej.
Niezawodność: Kotły na drewno czy węgiel są zazwyczaj bardziej niezawodne niż pompy ciepła, ponieważ nie są uzależnione od dostaw energii elektrycznej. W przypadku awarii energii elektrycznej kocioł na drewno lub węgiel może nadal działać, podczas gdy pompa ciepła już niekoniecznie.
Możliwość magazynowania: Kotły na drewno czy węgiel wymagają magazynowania zapasów, co może być wygodne dla niektórych osób, ponieważ pozwala im to mieć kontrolę nad swoim źródłem ciepła. Pompy ciepła i ogrzewanie gazowe jak już wcześniej wspomniano, są uzależnione od dostaw energii czy surowca.
Środowisko: Drewno jest odnawialnym surowcem, a spalanie go w nowoczesnym kotle – pod warunkiem zachowania dobrej jakości i niskiej wilgotności surowca - emituje zerową emisję CO2. Pompy ciepła są również ekologicznym rozwiązaniem, ale mogą wymagać dużej ilości energii elektrycznej do działania, co oznacza większe emisje CO2 w procesie jej produkcji.
Osoby zainteresowane ogrzewaniem domu za pomocą kotła na drewno powinny mieć przede wszystkim świadomość, że wiele zależy od tego, z jakiego paliwa korzystamy i jaka jest jego jakość. W tym przypadku najlepiej skorzystać z drewna o niskiej wilgotności – optymalnie jest to od 12 do 20 proc. Wówczas użytkownik będzie mógł zredukować ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, jednocześnie podnosząc wartość opałową takiego drewna.