WYBIERZ EFEKTYWNE I EKOLOGICZNE OGRZEWANIE HYBRYDOWE: POMPA CIEPŁA + KOCIOŁ NA DREWNO LUB PELLET

Inteligentne i oszczędne ogrzewanie

W ostatnim roku Europę zalała fala zapotrzebowania na pompy ciepła. Wielu producentów nie nadążało za produkcją urządzeń, a popyt rósł w zatrważającym tempie.

Niestety, wielu inwestorów nie przeliczyło ryzyka, jakie mogłoby nieść ogrzewanie budynku samą pompą ciepła. Spokój miały jedynie osoby z dobrze dobraną pompą ciepła, natomiast pozostali musieli wspomagać pompy innymi urządzeniami (zwłaszcza właściciele starych budynków). I w ten sposób zaczęły powstawać instalacje hybrydowe.

INSTALACJA HYBRYDOWA – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Wyjaśnijmy pojęcie na podstawie przykładu — przyjmijmy, że jest to dom o bardzo znikomym dociepleniu.

Na tą chwilę ogrzewanie domu odbywa się przez kocioł na pellet. Zdecydowałeś, że ze względu na wzrost cen pelletu, zamienisz piec na pompę ciepła. W tym momencie jednak, okazuje się, że koszt urządzenia wysokotemperaturowego, montażu i przerobienia instalacji, niestety znacznie przerasta Twój budżet.

Mamy rozwiązanie, które może zminimalizować koszty tego przedsięwzięcia nawet o połowę i jest nim właśnie instalacja hybrydowa.

Polega ona na tym, że kocioł na pellet lub drewno nadal pracuje w budynku, ale do niego dokładamy tańszą, niskotemperaturową pompę ciepła. W przypadku, kiedy jedno z paliw zacznie tanieć – przełączamy się na te urządzenie. Tak samo jest w sytuacji, w której jedno z nich jest zepsute lub kiedy mamy awarię sieci energetycznej. Możemy również załączyć pracę pieca wtedy, kiedy widzimy, że pompa ciepła nie daje rady przy ogromnych mrozach i zaczyna wspomagać się na przykład grzałką energetyczną.

ZALETY TAKIEJ INSTALACJI

Jest ich naprawdę wiele. Poczynając od bezawaryjności takiego urządzenia, przez mniejsze koszty inwestycji, a kończąc na tańszej eksploatacji. Kocioł na pellet to wydatek +/- 10 tysięcy złotych, a pompa ciepła możesz zakupić już za 14 900 złotych brutto, oczywiście dodatkowo trzeba doliczyć do tego montaż. Zakup wysokotemperaturowej pompy to wydatek rzędu 50 tysięcy bez montażu. W tym przypadku sprawa wydaje się jasna.

Ze względu na szereg zalet tego rozwiązania, zdecydowanie podpowiadamy zakup kotła na pellet, lub na przykład kotła na drewno i tańszej pompy ciepła, i połączenia tych instalacji ze sobą. Zagwarantuje to ciągły komfort cieplny w domu, bezawaryjność i spokój w razie zdarzeń losowych.

UKŁAD HYBRYDOWY - POMPA CIEPŁA + KOCIOŁ NA PELLET

Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku domów termomodernizowanych. Urządzenia będą się wzajemnie uzupełniać i wykorzystywać warunki atmosferyczne w pełni. Układ hybrydowy pompy ciepła i kotła na pellet jest bezawaryjny i bardzo wydajny.

[Czytaj więcej]

UKŁAD HYBRYDOWY - POMPA CIEPŁA + KOCIOŁ NA DREWNO

Taki układ pracuje bardzo podobnie, jak w przypadku kotła na pellet, czyli doskonale sprawdza się w starym budownictwie. W momencie silnych mrozów, kiedy pompa ciepła wspomaga się grzałką elektryczną i pobiera za dużo prądu, jej pracę zastępuje kocioł na drewno. Daje to nam gwarancję oraz niezależność nieprzerwanego niczym komfortu cieplnego, nawet podczas srogiej zimy lub wysokich cen nośników energii.

[Czytaj więcej]