DREWNO KONTRA WĘGIEL

POLICZMY JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE

Wiele osób zastanawia się jakie źródło ogrzewania wybrać w swoim domu - często dylemat dotyczy wyboru między drewnem a węglem. W celu porównania tych obydwu paliw najpierw należałoby spojrzeć na stronę finansową czyli koszty. 

Rozważanie zaczniemy od porównania kaloryczności obydwu paliw.

KALORYCZNOŚĆ

Kaloryczność drewna powietrznie suchego czyli takiego jakie nadaje się do palenia wynosi ok. 16 Mj/kg. Kaloryczność węgla średnio przyjmując kształtuje się na poziomie ok. 25 Mj/kg. Jeżeli chodzi o węgiel to obecnie największą popularność ma ekogroszek i dlatego jego porównamy z drewnem. 


ZRÓWNOWAŻENIE KALORYCZNOŚCI

Jeden metr suchego drewna to 16 Mj/kg x 1,6 metra przestrzennego = 25,6 Mj/kg

Z porównania kaloryczności wynika, że 1 tona ekogroszku jest równoważna w przybliżeniu 1,6 tony suchego drewna opałowego. 


PRZYKŁAD DREWNO SUCHE

Z wyliczenia wynika jednoznacznie, że rachunek ekonomiczny przemawia za ekogroszkiem, a palenie drewnem oznacza 23% większe wydatki na paliwo. Najkorzystniej więc kupować drewno świeżo ścięte i sezonować je we własnym zakresie. 

Sprawdźmy to pod kątem opłacalności na innym przykładzie przyjmując wcześniejsze parametry.


PRZYKŁAD DREWNO MOKRE

Z wyliczenia wynika jednoznacznie, że rachunek ekonomiczny przemawia za drewnem; palenie węglem w tym przypadku oznacza ponad 50% większe wydatki na paliwo. 

Największym problemem w tej sytuacji jest czas potrzebny na sezonowanie drewna. Drewno trzeba pozyskać, przygotować już minimum rok wcześniej, odpowiednio je ułożyć oraz zabezpieczyć przed wilgocią. 

Z powyższych przykładów jasno wynika że drewno nigdy nie nadaje się do palenia zaraz po zakupie. Towar dobrze sezonowany zdarza się bardzo rzadko lub jest bardzo drogi.


KORZYŚCI PRZEMAWIAJĄ ZA DREWNEM

Drewno opałowe ma jeszcze inne zalety w stosunku do węgla. Dobrze sezonowane drewno posiada zawsze taką samą wysoką moc i kaloryczność, niestety z węglem bywa różnie. Nominalna wartość opałowa węgla często jest wyłącznie nominalna. Węgiel z różnych kopalni posiada różną kaloryczność, a ten który wychodzi z jednej kopalni też się różni w partiach produkcyjnych. Zakup węgla to często wielka niewiadoma, niekiedy jest to towar który nie chce się w ogóle palić.


UWAGI KOŃCOWE

Cena drewna suchego (sezonowanego) przyjęta do wyliczenia to cena drewna dla dużego miasta typu Poznań. W mniejszych miejscowościach, które sąsiadują z kompleksami leśnymi ceny drewna mogą być dużo niższe, a więc koszt ogrzewania drewnem może być jeszcze niższy. Cena drewna z dowozem w małych miejscowościach na terenach zalesionych może być nawet połowę niższa od przyjętej w wyliczeniu.