KOTŁY ZGAZOWUJĄCE DREWNO
Zgazowanie drewna to rewolucyjne rozwiązanie dla efektywnego ogrzewania. Wybierz piec zgazowujący drewno i ciesz się ekologicznym i ekonomicznym spalaniem.
NASZE KOTŁY
Zero-emisyjne piece na drewno z opatentowanym systemem zgazowywania, zamiast tradycyjnej metody spalania drewna.
Nowoczesne i ekologiczne kotły zgazowujące drewno (dolnego spalania) zgodne z Ecodesign!. Wykorzystują zjawisko pirolizy, czyli spalania gazów (dymu, smoły itp.) powstałych podczas termicznego rozkładu drewna. Podstawowym paliwem w tego typu kotłach C.O. jest oczywiście gaz drzewny z sezonowanego drewna kawałkowego lub innej biomasy o wilgotności nieprzekraczającej 22%.
PALNIK WIROWY CERAMICZNY
Główny element naszych kotłów, w który zostały wyposażone — najnowszy ceramiczny palnik wirowy z żaroodporną dyszą na, który posiadamy zgłoszenie patentowe P.430080 z trzema zastrzeżeniami.
PIROLIZA - PRZEBIEG
W pierwszej kolejności z drewna lub innej biomasy uwalniana jest woda w nim zawarta (proces dosuszania drewna). Dopiero potem odbywa się zgazowywanie (karbonizacja) – stopniowo wzrasta temperatura drewna i uwalnia się z niego gaz (dym). Gaz drzewny to palna mieszanina gazów, lżejsza od powietrza, która dzięki zawartości wodoru i metanu, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami spalania. Kolejny etap to klasyczne spalanie, podczas którego uwalniane jest ciepło. Wszystko to bez użycia jakiejkolwiek energii i bez użycia wentylatora wyciągowego.
ETAPY PROCESU SPALANIA
Etap pierwszy — suszenie i odgazowanie drewna w temp. 450'C. W komorze głównej (wsadowej), drewno z ograniczonym dostępem powietrza, zostaje odgazowane, a w wyniku tego procesu powstaje mieszanina gazów — Holzgas,
Etap drugi — spalanie mieszaniny gazu drzewnego z powietrzem wtórnym w temp. 650'C,
Etap trzeci — dopalanie gazów i oddawanie ciepła w temp. 1200'C,
Etap czwarty — wyrzut spalin do komina o temp. 140'C.
OPTYMALNE UŻYTKOWANIE
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła zgazowującego na drewno jest utrzymanie w nim wymaganej wysokiej temperatury. Najlepiej zapewnić można ją dzięki wyposażeniu instalacji centralnego ogrzewania w zbiornik akumulacyjny. Bufor umożliwia jednoczesne utrzymywanie wysokiej temperatury w obiegu kotłowym oraz racjonalne dostarczenie wody o właściwej temperaturze do obiegu grzewczego we właściwym czasie. Cały ten proces jest kontrolowany przez (algorytm) panel pokojowy komunikujący się bezprzewodowo ze sterownikiem głównym przy piecu.
JAK TO DZIAŁA?
KORZYŚCI EKONOMICZNE
Piec zgazowujący drewno to najbardziej wydajne i tanie w eksploatacji urządzenie dające najtańszy koszt ogrzewania — porównanie. Jego sprawność cieplna zazwyczaj sięga 90%. Tak wysoką sprawność zawdzięcza zwiększonemu odzyskowi ciepła z bardzo kalorycznych substancji powstających podczas podgrzewania paliwa. Proces zgazowania drewna pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne dla urządzeń 5 klasy czy Ecodesign. A więc piece na drewno z ręcznym załadunkiem, których działanie opiera się na zgazowaniu drewna, są świetną alternatywą dla nowoczesnych urządzeń na pellet czy ekogroszek.
PODSUMOWANIE
Co wyróżnia nasze kotły zgazowujące drewno spośród innych konstrukcji tego typu:
✓ Proces zgazowania odbywa się, z wykorzystaniem naturalnego ciągu kominowego
✓ Najniższe zużycie opału
✓ Ceramiczny palnik wirowy wprowadzający spalin w ruch wirowy gwarantuje najwydajniejsze dopalanie gazów poprzez wydłużenie ich drogi oraz podniesienie temperatury potrzebnej do ich pełnego dopalenia
✓ Wymiennik pionowy z wydłużoną drogą spalin gwarantuje nam, najlepszy odbiór ciepła przez płaszcz wodny (niska strata kominowa) oraz wydłużoną częstotliwość czynności związanych z okresowym czyszczeniem wymiennika
✓ Możliwość bezproblemowej pracy urządzenia na wypadek braku zasilania
AKTUALNA OFERTA