JAK DZIAŁA BUFOR CIEPŁA W INSTALACJI GRZEWCZEJ? | CZYM JEST BUFOR I DO CZEGO SŁUŻY?

Czym jest i jak działa zbiornik buforowy? Co można zyskać, stosując bufor ciepła? Jakie są zalety wykorzystania buforów ciepła?

NA WSTĘPIE

Projektując i budując instalację grzewczą na potrzeby czy to domu jednorodzinnego, czy budynku użyteczności publicznej lub firmy, należy skupić się na trzech podstawowych kwestiach: 

Obecnie sporo uwagi zwraca się również na to, aby instalacja była przyjazna ochronie środowiska. W spełnieniu wszystkich tych kryteriów bardzo pomaga bufor. Wyjaśniamy, do czego służy ten element instalacji i jakie przynosi korzyści.

BUFOR - CO TO TAKIEGO?


Bufor ciepła to dobrze zaizolowany zbiornik będący elementem układu grzewczego, najczęściej centralnego ogrzewania, który jest zasilany za pomocą wody płynącej z kotła. Jego wygląd może nieco przypominać zasobnik ciepłej wody użytkowej, popularnie nazywany bojlerem. Urządzenie działa na zasadzie akumulowania ciepła: w buforze magazynowana jest ciepła woda podgrzana przez piec, która może być pobierana wtedy, kiedy rzeczywiście występuje na nią zapotrzebowanie. Takie rozwiązanie charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością i oszczędnością. 

W podstawowej wersji bufor c.o. jest wyposażony w cztery przyłącza: dwa służące do podłączenia źródła ciepła oraz dwa przeznaczone do odbioru ciepła. Jedną z najważniejszych zasad, na których opiera się działanie omawianego urządzenia, jest warstwowy układ wody. Ponieważ zimna woda, z racji swej gęstości, jest dużo cięższa od gorącej, znajduje się pod warstwą ciepłej wody. W przypadku, gdy obie warstwy mają ze sobą styczność, gorąca woda nie ogrzewa wody zimnej, dzięki czemu efektywność pracy bufora jest naprawdę wysoka. Ponieważ najcieplejsza woda znajduje się zawsze na samej górze, nie jest konieczne nagrzanie całego bufora do wysokiej temperatury, aby móc efektywnie pobierać z niego zmagazynowane ciepło.

JAKIE KORZYŚCI DAJE BUFOR CIEPŁA W INSTALACJI GRZEWCZEJ?


Wykorzystanie buforów ciepła niesie ze sobą szereg zalet. Zastosowanie zbiorników buforowych do c.o. pozwala w prosty sposób zoptymalizować system instalacji grzewczej. Bufor centralnego ogrzewania zwiększy wydajność całego systemu i sprawi, że ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych stanie się o wiele mniej kosztowne. Gdy cała woda w zbiorniku zostanie nagrzana, instalacja grzewcza w budynku jest w stanie korzystać ze zmagazynowanej energii aż do momentu, gdy bufor ulegnie wychłodzeniu. W zależności od pojemności zbiornika trwa to zwykle od kilku do kilkunastu godzin po tym, gdy kocioł zostanie wyłączony. Niewątpliwą zaletą bufora ciepła jest jego trwałość oraz duża wytrzymałość na procesy korozyjne. Oprócz tego, że zbiornik chroni układ c.o. przed przegrzaniem, zabezpiecza też przed zbyt mocnym nagrzewaniem się czynnika grzewczego.

KIEDY WARTO ZASTOSOWAĆ BUFOR DO CENTRALNEGO OGRZEWANIA?


Stosowanie buforów ciepła daje wymierne korzyści bez względu na zastosowany sposób ogrzewania pomieszczeń. Odpowiednio skonstruowany zbiornik buforowy może być zasilany z kilku źródeł ciepła, co z kolei umożliwia zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Zastosowanie buforów do centralnego ogrzewania rekomenduje się szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego oraz kotłów zasypowych używanych w nowym budownictwie. Zbiornik buforowy może efektywnie współpracować także z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi. Bufor do pomp ciepła pozwala pompie uruchamiać się rzadziej, dzięki czemu poprawia się efektywność jej działania. Należy pamiętać, że aby móc lepiej pobrać ciepło z bufora woda zasilająca instalację musi mieć temperaturę wymaganą przez odbiornik ciepła – a ta jest inna w przypadku tradycyjnych grzejników i ogrzewania płaszczyznowego (np. podłogowego). Dlatego też w systemach centralnego ogrzewania z buforem montowany jest trójdrożny zawór mieszający, umożliwiający zoptymalizowanie dopasowania temperatury do potrzeb konkretnej instalacji.

BUFOR TO ROZSĄDNA INWESTYCJA NA LATA


Bufory ciepła budzą coraz większe zainteresowanie na polskim rynku, co nie może dziwić. Wiele osób szuka sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania swoich domów i firm, przy jednoczesnym zachowaniu obecnego komfortu cieplnego. Termomodernizacja oraz rozbudowa instalacji grzewczej o bufor to bardzo dobry i w dłuższej perspektywie opłacalny kierunek zmian.


Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania bufora ciepła w instalacji to:


EKONOMICZNE WYTWORZENIE CIEPŁA 


Żródła ciepła będą mogły zawsze działać w trybie, w którym uzyskają największą ilość ciepła z każdej porcji paliwa (źródła będą zawsze działały z pełną mocą).

Nie musisz ograniczać zdolności wytwórczych swoich źródeł ciepła aby uzyskać w domu pożądaną temperaturę. Takie ograniczenia zawsze oznaczają wymierne straty.

Dzięki dużej pojemności cieplnej bufora zgromadzisz w nim nadwyżki ciepła uzyskanego dzięki pełnemu wykorzystaniu paliwa.

Bufor zapewni takie warunki pracy pozostałych elementów systemu grzewczego, przy których zużywają się one najmniej.


EFEKTYWNE KORZYSTANIE Z WYTWORZONEGO CIEPŁA


Uzyskasz pełną kontrolę nad zgromadzonym w buforze ciepłem. Temperaturą w pomieszczeniach sterujesz poprzez regulację ilości ciepła pobieranej z bufora. W ten sposób wygodnie dopasujesz zużycie ciepła do swoich potrzeb.  Nic się nie marnuje. Bez bufora - tak daleko idąca optymalizacja zużycia ciepła - a więc i kosztów ogrzewania w gospodarstwie domowym jest nieosiągalna.

JAK DZIAŁA INSTALACJA KOTŁA Z BUFOREM?