Rewolucja energetyczna czy utrzymywanie status quo?

Prezes największego koncernu naftowego na świecie wzywa do zmiany strategii.

Przemówienie na konferencji w Teksasie


Prezes największego koncernu naftowego na świecie wystąpił podczas konferencji branży energetycznej w Teksasie, wzywając do porzucenia "fantazji" o odejściu od ropy, gazu czy węgla. "W prawdziwym świecie obecna strategia transformacji wyraźnie zawodzi na większości frontów, ponieważ koliduje z pięcioma twardymi zjawiskami" - powiedział Amin Nasser.

Potrzeba resetu strategii


Prezes największego koncernu naftowego na świecie wzywa: porzućcie fantazje o wycofywaniu się z ropy i gazu. Amin Nasser, dyrektor generalny Saudi Aramco, zabrał głos podczas konferencji energetycznej CERAWeek zorganizowanej przez S&P Global w Houston w Teksasie. Szef największego koncernu naftowego na świecie (pod względem liczby wydobywanych dziennie baryłek) przekonywał, że obecna strategia transformacji energetycznej nie przynosi oczekiwanych rezultatów - podało CNBC.

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii


Pilnie potrzebny jest reset strategii przejściowej, a moja propozycja jest następująca: powinniśmy porzucić fantazję o wycofywaniu się z węglowodorów, i zamiast tego inwestować w nie odpowiednio, realizując realistyczne założenia dotyczące popytu - powiedział Nasser. Na co zgodnie z relacją CNBC odpowiedziała aplauz zgromadzonej na konferencji publiczności.

Węglowodory w globalnej perspektywie


Nasser zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch dekad świat zainwestował w alternatywne źródła energii ponad 9,5 bln dolarów, a mimo to nie był w stanie ograniczyć na dużą skalę zużycia węglowodorów. Szef Saudi Aramco powiedział, że wiatr i słońce dostarczają w tej chwili globalnie mniej niż 4% energii, a udział pojazdów elektrycznych w rynku samochodowym sięgnął 3%.

Perspektywa globalnego rynku energetycznego


"Jednocześnie udział węglowodorów w globalnym koszyku energetycznym spadł w XXI wieku z 83% do 80%" - zwrócił uwagę Nasser, cytowany przez CNBC. "Globalny popyt wzrósł o 100 milionów baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w tym samym okresie i osiągnie w tym roku swój rekord" - powiedział prezes Saudi Aramco.

Inwestowanie w technologie


Amin Nasser stwierdził też, że globalne wykorzystanie gazu wzrosło od początku XXI wieku o 70%. Jak dodał, przejście z węgla na gaz doprowadziło również do redukcji 2/3 emisji dwutlenku węgla w USA. Zdaniem prezesa Saudi Aramco zamiast porzucać węglowodory, świat powinien zainwestować więcej w technologię ich efektywnego wykorzystania - czyli spalenia.

Perspektywa przyszłej efektywności energetycznej


"Sama poprawa wydajności w ciągu ostatnich 15 lat zmniejszyła globalne zapotrzebowanie na energię o prawie 90 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, podczas gdy wiatr i słońce zastąpiły tylko 15 mln baryłek w tym samym okresie" - powiedział Nasser, według relacji CNBC.

Kwestionowanie prognoz dotyczących energetyki


Podczas swojego wystąpienia w Houston prezes Saudi Aramco zakwestionował prognozę Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), mówiącą, że szczyt zapotrzebowania na kopalne surowce energetyczne będzie miał miejsce do 2030 roku. Argumentował, że jest to mało prawdopodobne, zwłaszcza przez stale rosnący popyt w krajach rozwijających się.

Perspektywa globalnej dystrybucji inwestycji


"Kraje rozwijające się na globalnym południu będą napędzać popyt na ropę i gaz wraz ze wzrostem dobrobytu w tych krajach, które stanowią ponad 85% światowej populacji" - powiedział Nasser, przekonując, że do wspomnianych państw trafia tymczasem mniej niż 5% globalnych inwestycji ukierunkowanych na energię odnawialną.

Prognozy i plany Saudi Aramco


W ostatnich dniach Saudi Aramco ogłosiło, że docelowo zwiększy produkcję ropy do 13 mln baryłek dziennie do 2027 roku. Zgodnie z opublikowanym 10 marca raportem, zyski spółki spadły w ubiegłym roku o 25% do 121,3 mld dolarów, w porównaniu do 161,1 mld dolarów w 2022 roku. Był to jednak wciąż drugi najwyższy wynik w historii koncernu, który z wyceną przekraczając 2 bln dolarów, jest obecnie czwartą najcenniejszą spółką giełdową na świecie.