Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
Wybór odpowiedniego drewna na opał powinien być poprzedzony dobrą analizą. Wszystko dlatego, że wartość opałowa drewna różni się w zależności od wybranego gatunku oraz jego stanu. Należy również pamiętać o tym, że cena materiału jest bezpośrednio zależna od tego, jaką ma wartość kaloryczną. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jak wydajne są popularne i ogólnodostępne gatunki oraz jakie drewno do kominka wybrać.
CZYM JEST KALORYCZNOŚĆ DREWNA?
Kalorycznością drewna nazywamy jego wartość opałową. Ten parametr wskazuje na wydajność danego materiału, czyli ile energii uzyskuje się podczas całkowitego spalania. Wartość tę określa się w kilowatogodzinach na metr przestrzenny drewna (kwh/mp). Im lepsze parametry, tym materiał będzie bardziej wydajny energetycznie. Oznacza to, że będziesz potrzebował jego mniejszej ilości, aby zapewnić sobie komfort cieplny. Oczywiście przekłada się to również na koszty drewna. Im bardziej wydajne, tym jego cena rynkowa będzie wyższa.
PRZYKŁADOWE PARAMETRY KALORYCZNOŚCI
2200 kwh/mp - grab,
2100 kwh/mp - buk, dąb, jesion,
1900 kwh/mp- klon, brzoza,
1700 kwh/mp- sosna, modrzew,
1600 kwh/mp- świerk,
1500 kwh/mp- jodła, olcha.
SŁABSZĄ KALORYCZNOŚĆ MAJĄ DRZEWA OWOCOWE
512 kwh/mp- jabłoń,
504 kwh/mp- grusza,
576 kwh/mp- śliwa.
1 mp – METR PRZESTRZENNY drewna to ilość odpowiadająca „kostce" o wymiarach 1m*1m*1m. Przygotowane w ten sposób do sprzedaży drewno wygląda np. tak:
Czyli, pomiędzy poszczególnymi walkami jest powietrze (jest to tzw. metr przestrzenny), a kupujemy 1 metr sześcienny drewna, dlatego w rzeczywistości taki stos, aby miał pełny metr sześcienny drewna musi mieć większe wymiary niż 1m*1m*1m.
SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE TO JUŻ METR SZEŚCIENNY?
Określa to Polska Norma - dla drewna ułożonego w stosach (jak na zdjęciu) po pomnożeniu wymiarów otrzymujemy ilość METRÓW PRZESTRZENNYCH (mp).
Przy ułożonym 1 metrze przestrzennym uzyskujemy:
dla buka, graba, świerka, jodły – 0,70 m3 drewna,
dla sosny, brzozy poz. liściastych – 0,65 m3 drewna,
Czyli kupując w lesie stos o wymiarach 1 metr*1m*1m (1mp - metr przestrzenny drewna) bukowego płacimy za 0,70 m3 i analogicznie:
2mp drewna bukowego = 2 * 0,70 = 1,4 m3,
2mp drewna sosnowego = 2 * 0,65 = 1,3 m3,
Aby więc wyliczyć ilość metrów sześciennych musimy pomnożyć wymiary stosu przez współczynnik określony w Polskiej Normie.