Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
W województwie małopolskim przyjęto dwie uchwały antysmogowe, mające na celu poprawę jakości powietrza.
Uchwała Nr XVIII/243/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. – wprowadza z dniem 1. września 2019 całkowity zakaz spalania węgla, drewna i inne biomasy na terenie miasta Krakowa.
Oznacza to, że na obszarze Krakowa w eksploatacji instalacji spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego.
Uchwała nie ogranicza jednak możliwości wykorzystania ciepła sieciowego, energii elektrycznej, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.
Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 styczna 2017 r. – dla obszaru województwa małopolskiego z wyłączeniem Krakowa.
Docelowo dopuszczone będą w województwie małopolskim kotły na paliwa stałe:
kotły automatyczne lub zgazowujące (łapią się na to także kotły dolnego spalania – patrz poniżej),
spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu,
lub spełniające wymogi emisji i sprawności 5. klasy normy PN-EN 303-5:2012 których eksploatację rozpoczęto przed 1. lipca 2017.
Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Starsze piece i kominki można użytkować dalej o ile osiągają sprawność min. 80% lub zostaną doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg Ekoprojektu.
węgla kamiennego lub brunatnego o udziale ziarna 0-3mm powyżej 15%
biomasy o wilgotności powyżej 20%
Od 1 lipca 2017 nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
Do 1 stycznia 2023 roku (wiosna 2024) mieszkańcy województwa małopolskiego będą musieli dokonać wymiany kotłów niespełniających wymogów emisyjnych żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012 oraz pieców i kominków niespełniających kryteriów emisji Ekoprojektu lub kryterium sprawności na poziomie co najmniej 80 procent.
Od 1 stycznia 2027 nie będzie już można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne 3. i 4. klasy w/w normy.
Treść uchwały dla pozostałego obszaru województwa małopolskiego rodzi wątpliwości, czy aby dozwolone będzie palenie węglem w kotłach bez podajnika – bo czy są to "kotły zgazowujące", o których mówi uchwała, czy nie?
Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowania drewna kawałkowego w postaci polan.
Widać, że autorzy uchwały nie posiadali odpowiednich kompetencji do jej opracowania. Kotły zgazowujące nie są żadnym cudownym rodzajem kotłów, który spala czysto – podczas gdy reszta pudeł ładowanych szuflą to śmierdziele (a takie myślenie wyłania się z powyższego cytatu).
Dotrzymanie parametrów emisyjnych gwarantuje współpraca z buforem ciepła – niezależnie, czy spala węgiel, czy drewno, czy marketing nazwał go "zgazowującym", czy inaczej.
Autorzy uchwały – na to wygląda – nie mieli o tym bladego pojęcia. Gdyby je mieli, to widzieliby bezsens takiego komplikowania sprawy. Wystarczyło wprowadzić wymóg spełniania klasy 5 normy PN-EN 303-5:2012 dla kotłów nieautomatycznych, a już z samej normy wynika, że kocioł nieautomatyczny musi być eksploatowany z buforem ciepła, aby spełnił parametry czystego powietrza.
Kotłami zgazowującymi przez lata nazywano określony rodzaj kotłów na drewno. Ale to tylko nazwa marketingowa. Termin ten może mieć jeszcze znaczenie ściśle techniczne.
najpierw z paliwa stałego powstaje palny gaz,
a potem jest on dopalany.
Poznaje się to po tym, że w konstrukcji kotła można wyróżnić komorę zasypową i komorę dopalania. W mojej ocenie łapią się na to wszystkie kotły dolnego spalania – niezależnie od rodzaju paliwa.
Zgodnie z uchwałą antysmogową z 15 stycznia 2016 roku został wprowadzony całkowity zakaz spalania węgla i drewna na terenie miasta Krakowa. Zakaz zaczął obowiązywać od 1 września 2019 roku. W przypadku pozostałego terenu województwa małopolskiego obowiązuje uchwała z dnia 23 stycznia 2017 roku, która wprowadza od 1 maja 2024 roku obowiązek zastąpienia urządzeń grzewczych, które nie spełniają wymogów emisyjnych żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012. Dopuszczone zostały do użytkowania kotły na paliwa stałe automatyczne lub zgazowujące, spełniające wymogi emisji i sprawności według ekoprojektu lub spełniające wymogi emisji i sprawności klasy 5., których eksploatację rozpoczęto przed 1 lipca 2017 roku. Od 1 stycznia 2027 roku zacznie obowiązywać zakaz użytkowania kotłów, które spełniają wymogi emisyjne klasy 3. i 4. według wspomnianej wcześniej normy.
Kontrola przestrzegania wymagań uchwały jest prowadzona przez uprawnione służby: straż miejską i gminną, upoważnionych pracowników urzędu gminy, na podstawie art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska, a w przypadku przedsiębiorców przez Wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta spełniają wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. dokumentacja techniczna, instrukcja użytkowania, wyniki badań, certyfikaty, które potwierdzają spełnienie wymaganych poziomów sprawności i emisji. Ponadto gminy maja dostęp do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, dzięki której na bieżąco mogą monitorować to, ile i jakich urządzeń grzewczych wciąż istnieje na terenie gminy.
W naszej ofercie znajdą Państwo kotły C.O., umożliwiające wygodne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie. Nasze kotły charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz sprawdzonymi rozwiązaniami. Dzięki inteligentnemu sterowaniu, ogrzewanie pelletem czy drewnem staje się ekonomiczne i wygodne. Oferujemy sprawdzone systemy ogrzewania w postaci gotowych zestawów, które znakomicie sprawdzają się od domów jednorodzinnych przez rolnictwo po budynki mieszkalne i komercyjne.
Jeśli nie są Państwo pewni, który rodzaj ogrzewania wybrać, prosimy o przesłanie nam dodatkowych danych za pomocą formularza. Chętnie pomożemy Państwu w podjęciu decyzji, zwracając szczególną uwagę na aspekt ekonomiczny.