SEZONOWANIE DREWNA OPAŁOWEGO

SUCHE DREWNO TO PODSTAWA

Drewna opałowego nie suszy się jak niektórzy błędnie nazywają, lecz sezonuje, czyli składuje się w odpowiednich warunkach na powietrzu przez okres minimum jednego roku. Celem sezonowania jest osiągnięcie przez drewno stanu, który umożliwia jego spalanie. Właściwe i staranne sezonowanie drewna to jedna z ważniejszych rzeczy, do jakich należy się przyłożyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlatego też o zaopatrzeniu się w opał należy myśleć już rok wcześniej.

SAME STRATY

Konsekwencje palenia drewnem niesezonowanym  mogą być tragiczne w skutkach. Przede wszystkim w domu będzie zimno. Kocioł może zostać poważnie zapaskudzony i ulec wcześniejszej awarii. Jednak największe problemy mogą wystąpić z przewodem kominowym, który może zostać uszkodzony przez wydzielającą się smołę i kwasy. Znane są przypadki całkowitego zaklejenia smołą komina a nawet trwałego przeniknięcia smoły na ściany sąsiednich pomieszczeń. Osadzająca się smoła i sadza może też ulegnąć zapłonowi wewnątrz komina, już niejeden dom zaczął się palić właśnie od komina. Tak więc inwestycja w sezonowanie drewna zawsze się opłaca, tym bardziej że dopiero suche drewno oddaje maksimum energii.

GDZIE NAJLEPIEJ PRZECHOWYWAĆ DREWNO?

Bardzo ważny jest sposób składowania drewna. Optymalny sposób to ułożenie go pod wiatą, czyli zadaszeniem bez ścian bocznych. Absolutnie złym rozwiązaniem jest wrzucenie od razu drewna do zamkniętych pomieszczeń. Można ułożyć drewno pod gołym niebem, ale z góry powinno być czymś przykryte. Miejsce składowania drewna powinno być przewiewne, niezacienione, najlepiej nasłonecznione. Wskazane jest ułożenie drewna na legarach lub podkładkach (np. na palecie) w celu odizolowania drewna od ziemi i wilgoci. Czasem się zdarza, że drewno jest oparte o ścianę budynku. Rozwiązanie dopuszczalne pod warunkiem, że jest ustawione od strony południowej.

Drewutnia to ozdoba zadbanej posesji

WAŻNE!

Drewno szybciej przesycha w wyższych temperaturach, w ujemnych prawie wcale nie przesycha, co nie znaczy że w okresie zimowym proces ten nie zachodzi; zachodzi ale dużo wolniej. Najlepiej drewno schnie w sezonie wegetacyjnym w okresie od marca do października, w tym oczywiście najintensywniej w miesiącach letnich. Okres jednego sezonu wegetacyjnego (marzec-październik) to absolutnie kategoryczny minimum dla sezonowania drewna i nie dotyczy to wszystkich gatunków.

JAK DŁUGO SEZONUJEMY DREWNO?

To, jak długo drewno musi być suszone, zależy od rodzaju drewna, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata.

WILGOTNOŚĆ MA ZNACZENIE 

Decydującą rolę w określaniu wartości opałowej odgrywa wilgotność drewna. Woda może stanowić nawet 50% wagi świeżo ściętego drewna. Metr przestrzenny świeżo ściętego drewna bukowego musi oddać ok. 350 l wody, zanim osiągnie pożądaną, niską wilgotność.

Wilgotnościomierz

DREWNO ROZŁUPANE SCHNIE SZYBCIEJ

Im bardziej drewno jest pocięte i porozłupane, tym większa staje się jego powierzchnia całkowita. Z kolei duża powierzchnia całkowita umożliwia szybkie odparowywanie wody i umożliwia szybki proces schnięcia. Nierozszczepione drewno schnie bardzo powoli.