Dlaczego instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w słoneczne dni

jak temu zaradzić?

LUDZIE PYTAJĄ?

Mój falownik nie pracuje w trakcie dnia, czy to jest prawidłowe? To jedno z częściej zadawanych pytań na forach internetowych. W komentarzach mnożą się wykluczające odpowiedzi i porady. 


PODSTAWY

Trzeba zacząć od podstawowego pytania — czym jest fotowoltaika i w jaki sposób działa? Już w czasach starożytnych zauważono związek promieni słonecznych z energią.

Ale dopiero w XIX wieku powiodły się próby wykorzystania światła słonecznego jako energii. W tej technice prąd powstaje w wyniku przemieszczania się ładunków elektrycznych, które tworzą się wskutek absorbowania przez panele fotowoltaiczne promieni słonecznych.

Za pomocą falownika prąd stały, który jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne, przetwarzany jest w prąd przemienny, czyli ten, z którego korzystamy na co dzień.


CZY WIĘCEJ SŁOŃCA TO WIĘCEJ WYTWORZONEGO PRĄDU?

Ilość wytworzonego prądu zależy od wielu czynników, a także od mocy paneli fotowoltaicznych. Panele montuje się zazwyczaj na dachu, na gruncie bądź innym dobrze nasłonecznionym miejscu.

Wpływ na działanie paneli ma również poprawne zamontowanie instalacji i podłączenie jej za pomocą odpowiednich elementów, takich jak m.in. odpornego na warunki atmosferyczne okablowania, dobrej jakości inwertera (inna nazwa falownika), który zamienia prąd stały na przemienny. Falownik steruje pracą paneli. Oprócz zmiany prądu, za jego pomocą wytworzona energia trafia do sieci.

Urządzenie jest wyposażone w funkcję zabezpieczającą sieć energetyczną operatora w razie awarii, np. źródła napięcia. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości odłącza nasz system i przerywa dalsze przekazywanie energii do sieci operatora.

Przed wybraniem paneli fotowoltaicznych w naszych domach lub przedsiębiorstwach należy oszacować ilość zużywanej na co dzień energii elektrycznej. Dodatkowymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę to powierzchnia dachu i poziom nasłonecznienia. Dobra instalacja powinna wytrzymać nawet do 25-30 lat, dlatego warto pamiętać o jej regularnej i fachowej kontroli, którą ułatwia długoletnia gwarancja.


JAKIE SĄ PRZYCZYNY OBNIŻENIA PRODUKCJI LUB ODBIORU PRĄDU Z FOTOWOLTAIKI?

Do najczęstszych powodów obniżenia ilości produkowanej energii lub wyłączania się instalacji w słoneczne dni należą: