KOSZTY OGRZEWANIA DOMU - JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI ZA OGRZEWANIE?

Sprawdź, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2023 roku! Poznaj systemy ogrzewania, takie jak kocioł zgazowujący z buforem czy ogrzewanie pelletem, aby zredukować koszty ogrzewania.

Osoby budujące czy remontujące dom, zastanawiają się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przyszłość i ceny paliw oraz energii elektrycznej są jedną wielką niewiadomą. 


Oczywiście inwestorzy, którzy zdecydowali się na pompy ciepła, do tej pory chwalą się niskimi rachunkami. Jednak pompy są zasilane prądem i obecnie, gdy ceny prądu rosną i będą jeszcze rosły, korzystanie z urządzeń elektrycznych nie będzie takie tanie. Jeśli zastanawiamy się, jak tanio ogrzać dom, pod uwagę musimy wziąć nie tylko koszty eksploatacyjne. Ważne są również koszty inwestycyjne, czyli zakupu poszczególnych składowych instalacji grzewczej, koszt montażu, a także późniejszego serwisowania. Wybierając najtańsze ogrzewanie domu, pod uwagę powinniśmy wziąć również wygodę obsługi i wpływ na środowisko. Jakie więc ogrzewanie jest najtańsze? Czy są jakieś technologie ogrzewania domu, które pozwolą na znaczne oszczędności?.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII


Naturalna biomasa jako opłacalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.

BIOMASA W FORMIE PELLETU 


Pellet wykorzystywany do ogrzewania domu powstaje w wyniku obróbki odpadu drzewnego lub roślinnego. Najbardziej rozpowszechniony jest pellet – przetworzone odpady drzewne. To ekonomiczne ogrzewanie domu, ponieważ materiał cechuje się dużą wartością kaloryczną. Koszty związane z ogrzewaniem pelletem najczęściej są porównywalne z ogrzewaniem gazem ziemnym, tańsze niż gazem płynnym, olejem i energią elektryczną. Oczywiście stosowanie tego paliwa wiąże się z zakupem odpowiedniego kotła c.o., ale dzisiejsze urządzenia są niemal bezobsługowe. Oczywiście to, czy będzie to najtańsze ogrzewanie, zależy od wielu czynników, m.in. powierzchni domu, wydajności kotła, prawidłowo wykonanego podłączenia i sterowania, ocieplenia, okien itd.

BIOMASA W FORMIE NIEPRZETWORZONEGO DREWNA


Drewno to jedyny rodzaj ogrzewania  OZE, z którego produkcja jest w pełni przewidywalna, a energię zmagazynowaną z suchego drewna możemy odzyskać w dowolnym dla nas czasie. Emisja substancji szkodliwych po zgazowaniu drewna jest na bardzo niskim poziomie (Ekoprojekt), a emisja CO2 jest na poziomie zerowym.


Ekologiczny piec zgazowujący drewno to najbardziej wydajne i tanie w eksploatacji urządzenie dające najtańszy koszt ogrzewania. Jego sprawność cieplna zazwyczaj sięga 90%. Tak wysoką sprawność zawdzięcza zwiększonemu odzyskowi ciepła z bardzo kalorycznych substancji powstających podczas podgrzewania paliwa. Proces zgazowania drewna pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne dla urządzeń 5 klasy czy Ecodesign w programie Czyste Powietrze. A więc piece na drewno z ręcznym załadunkiem, których działanie opiera się na zgazowaniu drewna połączony z buforem ciepła, są świetną alternatywą dla nowoczesnych systemów grzewczych. 

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE? RACZEJ NIE! 

Wykorzystanie pomp ciepła i fotowoltaiki do tej pory było jednym z tańszych sposobem na ogrzanie domu – oczywiście, jeśli pod uwagę nie braliśmy kosztów instalacji oraz montażu. Niestety od 2024 roku będą obowiązywać nowe ceny energii – 70 procent w górę – taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Jest to szczególnie niepokojące, gdy ogrzewamy dom różnymi ogrzewaczami elektrycznymi (np. grzejnikami elektrycznymi czy nagrzewnicami), w tym pompami ciepła. I chociaż rząd przygotował program, w ramach którego za pierwsze 2000 kWh (w niektórych przypadkach 2600 lub 3000 kWh) energii elektrycznej zapłacimy tyle samo co 2022 roku, jednak rzadko które gospodarstwo domowe zmieści się w tak niskim limicie.

OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE CZY PODŁOGOWE? 

Niezależnie od tego, na jaki opał się zdecydujemy, musimy podjąć decyzję, czy montujemy grzejniki, czy rozkładamy ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie grzejnikowe jest mniej kosztowne na etapie inwestycji (koszt zależy przede wszystkim od cen grzejników), a podłogowe w eksploatacji. Pamiętajmy, że nie opłaca się podłogówki układać na kilku metrach, ponieważ w tym przypadku osprzęt hydrauliczny i automatyka sterująca nie należą do najtańszych. To, na jakie ogrzewanie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jednak w budownictwie energooszczędnym przeważają tzw. niskotemperaturowe urządzanie grzewcze, a one najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym, ewentualnie ściennym.