NAJNIŻSZY KOSZT OGRZEWANIA DOMU - ANALIZA I PORÓWNANIE

25-10-2023

Porównanie kosztów ogrzewania domu - analiza. Sprawdź, jakie są koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych w Polsce. Oszczędzaj na kosztach ogrzewania!

Indywidualne Podejście do Wyboru Systemu Ogrzewania: Analiza Sytuacji Finansowej, Stanu Budynku i Oczekiwań


Twojej sytuacji finansowej, Twojego budynku i Twoich oczekiwań. Co sprawdziło się u jednej osoby, może okazać się najgorszym rozwiązaniem u drugiej. Nie ma rozwiązania uniwersalnego, a wszystko zależy indywidualnej sytuacji. Od tego, czy rozmawiamy o budynku, który dopiero powstaje, czy o takim, który po latach użytkowania doczekał się remontu i planowana jest wymiana źródła ciepła. Czy mówimy o budynku z lat 80-90 w dobrym stanie technicznym, czy o starej zabytkowej kamienicy, gdzie nie ma możliwości ocieplić budynek z zewnątrz, ściany są grube i mieszkania o wysokości powyżej 3 m. Przecież takie mieszkania również wymagają ogrzewania.


Analiza Kosztów Ogrzewania: Wybór Paliwa i Standardu Energetycznego Domu WT


Przystępując do budowy domu lub modernizując kotłownię warto zorientować się, jakie będą roczne koszty ogrzewania w zależności od standardu energetycznego domu WT oraz rodzaju zastosowanego paliwa.


W specyfikacji kosztów ogrzewania posługujemy się opracowaniem przygotowanym przez Izbę Gospodarczą Urządzeń OZE z wykorzystaniem kalkulatora Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE oraz z cenami paliw zaktualizowanymi przez IGU OZE. Na podstawie przygotowanych infografik można prześledzić, jak bardzo będą się różniły wydatki na ogrzewanie w zależności od rodzaju urządzeń grzewczych, jak i parametrów przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz utrzymania ciepła w budynku.

ANALIZA KOSZTÓW OGRZEWANIA BUDYNKU JEDNORODZINNEGO


W opracowaniu zastosowano określenie WT do którego przypisana jest data – rok 2021, 2017, 2008, 2040. WT to zbiór wymogów prawnych dotyczących zużycia energii, jakie muszą spełnić nowe i modernizowane budynki. Obecnie dla nowych i modernizowanych domów obowiązuje WT 2021.

Drugi użyty skrót - EU oznacza energię użytkową, tj. ilość energii niezbędnej do zaopatrzenia każdego metra kwadratowego domu. Jest to bardzo istotny parametr przy kalkulacji kosztów energetycznych domu, który warto uwzględnić przy projektowaniu nowego domostwa. 

Standard energetyczny budynku EU 40 w infografice nr 4 jest wykorzystywany dla oznaczenia domów energooszczędnych. Koszt ogrzewania tego typu domu będzie najniższy.

Optymalny Wybór Ogrzewania: Analiza Kosztów i Dofinansowań dla Kotła Zgazowującego Drewno


Z powyższych wyliczeń wynika, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 kotłem zgazowującym drewno jest jednym z najtańszych. Dokładając do tego koszty eksploatacyjne oraz inwestycyjne, a co najważniejsze lokalny i ciągły dostęp do tego rodzaju paliwa, mamy gwarancję taniej i stabilnej niezależności energetycznej. Nie można również pominąć faktu, iż kotły na drewno z buforem ciepła podlegają dofinansowaniu w programie Czyste Powietrze.

Natomiast w przypadku energii elektrycznej zapłacisz za ogrzewanie najwięcej. Również bardzo słabo wypada ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-woda lub ogrzewanie gazem, które przegrywają z ogrzewaniem kotłem węglowym nowej generacji dla którego nie ma konieczności dokładnej termomodernizacji i przerabiania instalacji w starszych domach.