KALORYCZNOŚĆ PALIW

kalorycznosc-paliw-stalych

Wartości Opałowe Paliw Stałych: Sprawdź Kaloryczność 

DLACZEGO KALORYCZNOŚĆ PALIW STAŁYCH JEST NAJWAŻNIEJSZYM PARAMETREM GRZEWCZYM


Wartość opałowa paliw stałych powinna być zawsze brana pod uwagę przy zakupie. Wysoka kaloryczność węgla, drewna czy pelletu przełoży się na wydajniejsze ogrzewanie. Pamiętaj, że wartość opałowa i ciepło spalania to dwa najważniejsze wskaźniki techniczne wszystkich paliw. Podpowiadamy, dlaczego kaloryczność paliw jest taka ważna.

WARTOŚĆ OPAŁOWA - NAJWAŻNIEJSZY WSKAŹNIK TECHNICZNY


Wiele domów jednorodzinnych nie jest podłączonych do miejskich sieci grzewczych czy gazowych, a co za tym idzie, w większości kotłowni stoją kotły na paliwa stałe. W związku z tym, przed każdym sezonem grzewczym ich właściciele muszą zrobić zapas węgla, drewna opałowego czy peletów na całą zimę.

Są tacy, którzy analizują minione sezony grzewcze i porównują koszty jakie ponieśli na ogrzewanie, a co ważniejsze porównują oferty różnych producentów opału i wybierają najkorzystniejszą dla siebie.

Bardzo często decyzja zostaje podjęta na podstawie ceny opału, co nie zawsze się opłaca. Ten sam rodzaj paliwa stałego może mieć bowiem różnią wartość opałową, a to oznacza, że jeden ogrzewa dom lepiej, a drugi gorzej.

Zwykle niższą cenę ma ten opał, który wartość opałowa również jest niższa. Oszczędność jest więc złudna, bo w trakcie sezonu grzewczego może okazać się, że przygotowane zapasy węgla czy drewna nie wystarczą do końca zimy i trzeba znowu zainwestować.

Dlatego warto sprawdzić jak wygląda relacja ceny do jakości opału czyli jego wartości opałowej i dopiero wybrać najlepszą ofertę.

Warto również pamiętać o tym, że paliwa stałe potrzebują miejsca na przechowywanie – im mniejsza wartość opałowa, tym większy zapas paliwa jest potrzebny. Warto więc również ten aspekt uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju paliwa stałego.

WARTO WIEDZIEĆ - CO TO JEST WARTOŚĆ OPAŁOWA PALIWA?


Wartość opałowa [MJ/kg] to ilość ciepła powstająca podczas całkowitego i zupełnego spalania paliwa, przy założeniu, że para wodna znajdująca się w spalinach nie skrapla nawet w sytuacji, gdy spaliny osiągną temperaturę początkową paliwa.

RODZAJE PALIWA - WARTOŚĆ OPAŁOWA [MJ/KG]


Wartość opałowa mierzona jest w megadżulach na kilogram (MJ/kg), co określa ilość energii, jaką można uzyskać z danego paliwa podczas jego spalania. Oto wartości opałowe poszczególnych rodzajów paliw:



Wartości te są istotne dla oceny efektywności i ekonomiczności różnych źródeł energii oraz mogą być pomocne przy wyborze odpowiedniego paliwa do różnych zastosowań.

KALORYCZNOŚĆ WĘGLA


Jak widać, najwyższą wartością opałowa charakteryzuje się węgiel kamienny. Jest to również paliwo stałe, które poza drewnem, ma najdłuższą tradycję. Wciąż w wielu domach jest głównym źródłem ciepła, szczególnie że dostępny jest w różnych odmianach – ekogroszek, miał, koks, czy tradycyjne bryły węglowe.

Mimo, że wartość opałowa węgla jest jedną z najwyższych wśród paliw stałych, a z pewnością jest wyższa od drewna czy peletów, nie wykluczajmy tego rodzaju opału z naszej kotłowni.

Bo wybór opału to nie tylko wartość opałowa suma kilku składowych jakimi są również: cena, ekologia oraz miejsce na składowanie opału.

DREWNO OPAŁOWE I PELLETY

Mimo iż mają niższą wartość opałową są nieco tańsze niż węgiel. Ich dodatkowym atutem jest również ekologiczność. Nie zanieczyszczają środowiska naturalnego tak jak węgiel, nawet ten o obniżonej zawartości substancji szkodliwych i popiołu.

Jeśli więc ekologia jest ci bliska, wybierz do ogrzewania domu biomasę. Pamiętaj tylko, że opał pochodzenia roślinnego zajmuje zwykle zdecydowanie więcej miejsca niż węgiel, musisz więc znaleźć odpowiednie pomieszczenie na jego prawidłowe przechowywanie i sezonowanie.