WYGODNE I OSZCZĘDNE OGRZEWANIE 

IDEA

Duży zbiornik z wodą połączony z kotłem na drewno czyni prawie cuda. Bufor ciepła to rozwiązanie proste jak budowa cepa, które sprawia, że palenie węglem lub drewnem staje się niemal tak czyste, efektywne i wygodne jak ogrzewanie kotłem automatycznym. Z tą różnicą, że można spalać paliwa o wiele tańsze, np. dostępne lokalnie drewno czy węgiel.

JAK DZIAŁA BUFOR CIEPŁA

Najważniejsza cecha bufora ciepła to warstwowy układ wody. Woda gorąca jest lżejsza od zimnej. Dlatego jeśli warstwę wody gorącej umieści się ponad warstwą wody zimnej, to taki układ zachowa się jak mieszanina wody i oliwy. Nie dojdzie do wymieszania warstw, a woda gorąca nigdy nie ogrzeje wody zimnej od góry, mimo że bezpośrednio się stykają. Grzanie wody od góry przez kontakt jest niewykonalne.

Powyższy schemat przedstawia ideę najprostszego podłączenia bufora ciepła z instalacją grzewczą. Są tu dwa połączone niezależne obiegi: kocioł-bufor oraz bufor-grzejniki.

Kocioł pracując na pełnej mocy grzeje bufor do 85'C. Grzanie trwa kilka godzin i w efekcie cały zbiornik powinien zostać nagrzany do jak najwyższej temperatury. Na tym praca kotła może się kończy, a następne rozpalenie będzie konieczne dopiero gdy cały zapas ciepła z bufora zostanie wyczerpany (zwykle od jednej doby do nawet kliku dni).

Bufor przechowuje ciepło z niewielkimi stratami i pozwala pobierać je w dowolnych ilościach dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne. Na wyjściu z bufora na instalację montuje się zawór z siłownikiem, który jest kontrolowany przez panel pokojowy, tak by utrzymać stałą temperaturę w domu. Sterowanie ogrzewaniem budynku staje się równie precyzyjne jak przy ogrzewaniu gazowym czy elektrycznym.

Dzięki warstwowemu układowi wody nie jest konieczne nagrzanie całego bufora do wysokiej temperatury, aby móc pobierać z niego ciepło. Najgorętsza woda zawsze znajduje się u góry takiego zbiornika.


BILANS KORZYŚCI

Bufor ciepła sprawia, że kocioł z ręcznym załadunkiem paliwa staje się czysty i mało wymagający w kwestii obsługi – niemal jak kocioł automatyczny, przy czym można palić dowolnym (tanim) paliwem. Daje to niezależność energetyczną, która w aktualnych czasach jest na wagę "złota".

Bufor ciepła to coś więcej:

Jest to również domowy magazyn ciepła, mogący łączyć w sobie funkcje:


ILE MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ?

Prawidłowo dobrany mocą i właściwie obsługiwany kocioł zasypowy osiąga średnioroczną sprawność grzania ok. 50%. Niewłaściwy sposób palenia, brak czyszczenia, zbyt duża moc nominalna, zbyt mała powierzchnia wymiennika - wszystko to może sprawić, że sprawność spadnie w okolice 30% jeśli nie niżej.

Nasze kotły zgazowujące współpracujące z buforem ciepła osiągają sprawność ponad 90%, ponieważ pracując z pełną mocą, spalają opał w godziwych warunkach i wysokich temperaturach. Dzięki temu wyciągną z paliwa tyle, ile się da. Dokładając do tego bardzo niską stratę kominową (max. 140'C) mamy dodatkową oszczędność oraz świadomość że nie grzejemy "okolicy" tylko swój dom.

Oszczędność opału rzędu 60% jest więc całkiem realna, oczywiście zależnie od tego, jak kiepsko było palone do tej pory. Ale nawet gdyby oszczędności opału nie była wysoka, to nadal oszczędza się czas na obsłudze kotłowni.