Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
Unia Europejska i jej kraje członkowskie uważają, że energia pochodząca z biomasy drzewnej jest energią odnawialną. Jest ona zaliczana do celów udziału OZE w produkcji energii. Czy takie stanowisko może ulec zmianie? Czy zakaz promowania spalania drewna w elektrowniach zostanie rozszerzony na domowe instalacje grzewcze?
Unia Europejska uznaje biomasę za odnawialne źródło energii kluczowe w osiąganiu celów klimatycznych. Właśnie zakończono kolejny etap negocjacji między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim a Radą UE w sprawie zmian w dyrektywie dotyczącej odnawialnych źródeł energii (OZE). Przyjęto nowy cel: do 2030 roku przynajmniej 42,5% energii elektrycznej w UE ma pochodzić z OZE. To ambitny krok, zwiększający wcześniejszy plan o 10%.
Biomasa, obejmująca drewno opałowe, rośliny i inne materiały organiczne, odpowiada za 60% energii odnawialnej produkowanej w krajach Unii Europejskiej. Chcesz wykorzystać nowoczesne urządzenia, które efektywnie spalają drewno? Sprawdź naszą ofertę na kotły zgazowujące drewno.
W ostatnich latach elektrownie, które były zobowiązane do wykorzystywania określonego procentu biomasy, korzystały z dużych dotacji. Niestety, często prowadziło to do spalania wysokiej jakości drewna wielkogabarytowego, które powinno znaleźć zastosowanie w przemyśle drzewnym, a nie jako opał. Nowelizacja dyrektywy OZE zakłada również wycofanie dotacji dla spalania korzeni i pniaków w elektrowniach.
Nowe regulacje zwracają uwagę na pochodzenie drewna przeznaczonego do spalania. Energia uzyskana ze spalania drewna pozyskanego z najcenniejszych ekosystemów – takich jak starodrzewy, lasy pierwotne czy mokradła – nie powinna być zaliczana do celów OZE. To ważny krok w kierunku ochrony bioróżnorodności i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce zgłoszono:
2,5 mln kotłów na paliwo stałe opalanych drewnem kawałkowanym,
400 tys. kotłów na pellet drzewny,
58 tys. urządzeń na inne rodzaje biomasy,
1,5 mln kominków i kóz na paliwo stałe, z których większość jest opalana drewnem kawałkowanym.
Te liczby wyraźnie wskazują na duże zapotrzebowanie na drewno jako surowiec opałowy.
W Polsce wprowadzono szereg regulacji mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń:
Zakaz palenia mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%) obowiązuje na mocy ustaw antysmogowych w wielu województwach.
Zakaz palenia drewnem w Krakowie i uzdrowiskach – szczególnie w miejscach o wysokim ryzyku występowania smogu.
Ograniczenia w dni smogowe – w przypadku wysokiego poziomu pyłów zawieszonych w powietrzu nie należy używać kominków ani kóz na drewno.
Nowoczesne kominki i piece na drewno muszą spełniać wymagania Ekoprojektu, co oznacza:
Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń,
Większą efektywność energetyczną.
Stare urządzenia, odpowiedzialne za dużą emisję pyłów, powinny być sukcesywnie wycofywane z użytkowania.
Drewno jako paliwo cechuje się zerowym bilansem węgla. Wynika to z naturalnego procesu:
W czasie wzrostu drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery w wyniku fotosyntezy.
Podczas spalania drewna uwalniana jest dokładnie ta sama ilość CO2, co czyni drewno paliwem neutralnym pod względem emisji tego gazu.
Dzięki gospodarce leśnej oraz systematycznym nasadzeniom nowych lasów, drewno pozostaje odnawialnym źródłem energii i jest zaliczane do OZE (odnawialnych źródeł energii). Wycinane drzewa są zastępowane nowymi, co zapewnia ciągłość dostaw biomasy na cele energetyczne.
Produkcja lasów:
Jest niskokosztowa,
Nie wymaga dużego nakładu energii,
Dostarcza ekologicznego paliwa, które może być wykorzystywane w formie drewna opałowego lub przetworzonej biomasy.
Ze względu na neutralność węglową oraz odnawialność zasobów, drewno i paliwa z jego przerobu to doskonały wybór dla osób szukających ekologicznych i efektywnych rozwiązań grzewczych.
Mimo że drewno jest uznawane za paliwo ekologiczne, spalanie drewna przyczynia się do emisji zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na środowisko i zdrowie człowieka.
Podczas spalania drewna wytwarzane są:
Pyły zawieszone (PM),
Tlenek węgla (CO),
Benzo(a)piren,
Toluen i benzen,
Formaldehyd,
Dioksyny.
Stopień emisji zależy od jakości drewna i metody spalania. Wilgotne drewno lub niskiej jakości materiał opałowy generuje znacznie więcej zanieczyszczeń.
Istotne różnice w poziomie emisji zauważa się w zależności od rodzaju urządzenia:
Stare piece i kozy generują duże ilości pyłów i toksycznych gazów.
Nowoczesne kotły zgazowujące drewno oraz urządzenia na pellet mają obniżoną emisję, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli poszukujesz ekologicznego rozwiązania, zapoznaj się z naszymi kotłami na pellet, które spełniają surowe normy emisji.
Ustawodawcy podjęli działania w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń:
W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację na kotły zgazowujące drewno lub urządzenia na pellet o wysokich standardach ekologicznych, które cechują się niską emisją pyłów stałych.
Od 1 lipca 2023 r. dofinansowanie przysługuje wyłącznie urządzeniom spełniającym surowe normy emisji.
Komfortowe ogrzewanie drewnem – jak wybrać najlepszy system? – Poznaj zalety kotłów zgazowujących drewno i dowiedz się, jak zwiększyć efektywność ogrzewania dzięki buforom ciepła.
Zalety kotłów zgazowujących drewno w porównaniu z tradycyjnymi piecami – Przeczytaj o nowoczesnych rozwiązaniach, które zmniejszają emisję zanieczyszczeń i oszczędzają paliwo.
Kocioł na pellet – ekologiczne ogrzewanie dla Twojego domu – Dlaczego warto zainwestować w kotły na pellet i jakie korzyści daje to paliwo?