GDZIE W TWOJEJ OKOLICY JEST DOBRY PELLET

DOBRY PELLET, CZYLI JAKI?

W szeroko rozumianym sektorze drzewnym, tartakach czy fabrykach mebli przy okazji ich podstawowej działalności pozostają odpadowe: trociny, wióry, zrębka, a nawet fragmenty nieprzetworzonego drewna w postaci np. gałęzi. Coraz więcej zakładów przemysłu drzewnego, które wcześniej sprzedawały te pozostałości, obecnie decyduje się je wykorzystać do produkcji pelletu. Jego sprzedaż to dodatkowy dochód, a wykorzystanie we własnych ciepłowniach oznacza ogromne oszczędności.

Produkcja pelletu nie wymaga specjalnego przygotowania surowca, a jedynie rozdrobnienia drewna na kawałki o wielkości maks. 5–6 mm i wysuszenia go w odpowiednich warunkach. Niedopuszczalna jest obecność domieszek metalowych i mineralnych.

Surowiec użyty do produkcji wpływa na kolor granulatu. Jasny pellet otrzymujemy z dobrej jakości okorowanego drewna. Kruszy się on mniej, ma wyższą wartość energetyczną i cenę. Do jego produkcji wykorzystuje się drewno brzozy, sosny i świerku.

Ciemny pellet powstaje w wyniku przerobu drewna niekorowanego i gatunków takich jak buk, wiśnia, orzech, kasztanowiec. Wykorzystanie nieokorowanego drewna w produkcji może skutkować też niższą wartością opałową otrzymanego pelletu.

W zasadzie produkcja pelletu powinna odbywać się bez dodawania substancji klejących. Pod wpływem wysokiego ciśnienia i tarcia w matrycy surowiec rozgrzewa się i ulega sprasowaniu. Im więcej ligniny w danym surowcu, tym łatwiej jest uzyskać pellet wysokiej jakości. Gatunki iglaste (sosna, jodła, świerk) mają przeciętnie 26-30% ligniny, a liściaste (brzoza, buk, dąb) – 19-28%.


NA JAKOŚĆ GRANULATU WPŁYWA TEŻ TWARDOŚĆ DREWNA

Gatunki twarde, jak buk i brzoza, wydzielają więcej ciepła niż sosna czy świerk, ale trudniej ulegają rozdrobnieniu i sprasowaniu, co pociąga za sobą większe zużycie energii i sprzętu.


CERTYFIKAT

Wraz z sukcesem pelletu drzewnego pojawiły się ważne pytania. Jak zorganizować ten rynek i zagwarantować uczciwe warunki w handlu? Jak zapewnić konsumentowi przejrzystość i porównywalność? A co najważniejsze, jak globalnie podnieść jakość pelletu? Odpowiedzi zaczęły pojawiać się wraz z utworzeniem europejskiej normy dla pelletu drzewnego w 2011 r. (EN 14961-2), a kilka lat później standardem międzynarodowym (ISO 17225-2).

Certyfikat ENplus® został utworzony w 2011 roku, pierwotnie został zaprojektowany przez Deutsches Pelletinstitut i wprowadził zarówno klasy jakości, jak i wyższe wymagania w stosunku co do norm europejskich i międzynarodowych. Częściowo dzięki aktywnemu wsparciu partnerów europejskich ENplus® szybko stał się renomowanym certyfikatem zarówno w Europie, jak i poza nią. 

NIE WIESZ GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET?

Złóż zapytanie, a my pomożemy Ci w znalezieniu sprawdzonego certyfikowanego pelletu w Twojej okolicy.