JAK prawidłowo palić w piecu

Praktyczny przewodnik dla początkujących i zaawansowanych użytkowników pieców opalanych drewnem.

JAK PALIĆ W KOTLE ZGAZOWUJĄCYM

Palenie w nim jest niby łatwiejsze a jednak w pewnych względach zachowują się one nieco inaczej w stosunku do typowych kotłów, tzw. śmieciuchów, dlatego nawet doświadczeni palacze w pierwszym kontakcie z nim miewają problemy, których prosto można uniknąć, gdy zawczasu się wie, na co zwrócić uwagę.

OGÓLNA BUDOWA KOTŁA

Jedyny wylot spalin z komory zasypowej (wstępnego spalania) znajduje się na dole, przy samym ruszcie - żadnego innego wylotu u góry nie ma. Kocioł zgazowujący umożliwia nam bezdymne palenie na okrągło i dokładanie opału w dowolnym momencie. Podczas tego procesu (piroliza) wszystkie gazy zawarte w paliwie muszą przejść przez ceramiczny palnik wirowy gdzie są dopalane czego efektem jest pełne wykorzystanie energii zawartej w opale.

budowa-kotla-zgazowujacego

TECHNIKA PALENIA - ROZPALANIE

Kocioł zgazowujący jest w uproszczeniu postawionym do góry nogami kotłem górnego spalania. Rozpalanie to bodaj największa a na pewno pierwsza bolączka świeżych użytkowników naszych kotłów. Zwyczajem wyniesionym z poprzednich kotłów rozpalają oni ognisko na środku rusztu, a potem dziwią się, że ono gaśnie, a kocioł dymi na kotłownię.


Prawidłowo, rozpałkę trzeba umieścić jak najbliżej palnika i tam ją podpalić, by spaliny od razu poszły tam, gdzie powinny i uruchomiły ciąg kominowy.


Przy rozpaleniu na środku rusztu spaliny zamiast do palnika lecą w górę komory zasypowej i jako gorące, lekkie gazy nie bardzo chcą wracać w dół do palnika. Dlatego ogień zużywa powietrze w komorze zasypowej, zadymia ją i wygasa, nie uruchamiając ciągu do komina.

zasada-dzialania-kotla-zgazowujacego

Ogólna budowa i sposób działania

POPRAWNE ROZPALENIE W KOTLE ZGAZOWUJĄCYM


Dojście do punktu trzeciego może chwilę zająć. W zasadzie można już w punkcie drugim załadować kocioł do pełna, ale wtedy jeszcze czas jakiś może mniej lub bardziej dymić gdyż mamy jeszcze za mało żaru.

etapy-rozpalania-w-kotle-zgazowujacym

Prawidłowe etapy rozpalania

WAŻNE!

Najczęstszym popełnianym błędem podczas rozpalania kotła przez wielu użytkowników jest otwieranie drzwiczek środkowych bądź popielnikowych. Narażamy tym samym kocioł na potworne wychłodzenie co skutkuje większym zużyciem opału kosztem efektownego i pozornie szybszego rozgrzania kotła. Wszystkie drzwiczki powinny być szczelnie pozamykane a jedynym dolotem powietrza powinna być klapka popielnikowa.

REGULACJA POWIETRZA WTÓRNEGO

Kwestia ustawień dopływów powietrza w kotle zgazowującym wygląda inaczej niż w kotłach górnego spalania. Tutaj dodatkowo wykorzystujemy powietrze wtórne, które jest potrzebne przez cały czas procesu spalania. Ustawia się je raz dla danego układu (komin, opał) od czasu do czasu korygując na podstawie obserwacji płomienia w palniku. Oczywiście takie możliwości daje nam podgląd przez wizjer oraz regulacja dopływu powietrza po obydwu stronach kotła.

Zasada jest prosta - brak sadzy w wymienniku oraz brak widocznego dymu z komina.

ABY TO UZYSKAĆ STOSUJEMY PORÓWNANIA KOLORU PŁOMIENIA W PALNIKU

REGULACJA POWIETRZA PIERWOTNEGO

Tak jak w przypadku powietrza wtórnego mam również możliwość regulacji dawki powietrza pierwotnego. Tu zadanie mamy ułatwione gdyż dolotem powietrza pierwotnego powinien sterować miarkownik ciągu (mechaniczny lub elektroniczny) na podstawie odczytu temperatury wody w kotle i naszych nastaw. Dodatkowo mamy również możliwość regulacji ręcznej intensywności przepływu powietrza w wypadu nadmiernego ciągu kominowego (wysoki komin) lub aktualnego etapu palenia (ilość popiołu na ruszcie). 

TEMPERATURA PUNKTU ROSY

Nie mniej ważnym aspektem mającym ogromny wpływ na proces spalania jak i na sprawność i żywotność kotła ma czynnik chłodzący w płaszczu wodnym - woda.


Najczęściej popełnianym błędem wykonywanym podczas podłączenia kotła do układu grzewczego jest niewłaściwie wykonana lub sterowana ochrona powrotu kotła. Jeśli nasza instalacja nie posiada prawidłowego zabezpieczenia ochrony powrotu  (układ antykondensacyjny) należy bezwzględnie podnieść start wszystkich pomp na temp. powyżej 52'C i ustawić krótką histerezę w granicach 2-3'C. Najlepiej podczas rozruchu zimnego kotła - układu - całkowicie zamknąć obieg wychodzący z kotła i pozwolić tym samym na szybkie rozgrzanie wody w samym tylko kotle. 

Minimalna temperatura

EKONOMIA, EKOLOGIA I WYGODA

Kolejnym popełnianym błędem przez wielu użytkowników jest sterowanie temperatury w pomieszczeniach temp. na kotle. Jest to błąd mający poważne skutki nie tylko w aspekcie ekologii (kiszenie opału - wędzarnia) lecz przede wszystkim skracającym żywotność kotła oraz zwiększającym zużycie opału.


Minimalna temperatura na kotle powinna wynosić 62'C a temperatura w pomieszczeniach powinna być kontrolowana przez głowice termostatyczne lub zawór czterodrogowy kontrolowany przez panel pokojowy.

Minimalna temp. na kotle

PRACA KOTŁA BEZ BUFORA

Oczywiście powyższe wskazówki są skierowane do osób nie posiadających w instalacji bufora ciepła, który jest niezbędny do uzyskania przez kocioł wysokiej sprawności oraz norm certyfikacyjnych - 5 KLASA / ECODESIGN.