UKŁADY KASKADOWE

Układy Kaskadowe Centralnego Ogrzewania (C.O.): Optymalne Rozwiązania i Zastosowania

CZYM JEST KASKADA KOTŁÓW?

Pojedyncze kotły sprawdzą się w przydomowych kotłowniach. Jednak w obiektach o większej powierzchni i wymaganiach grzewczych dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotłów w tzw. układzie kaskadowym.


Kaskada to połączone ze sobą dwa, trzy lub więcej kotły. Urządzenia grzewcze działające w zespole, regulowane są za pomocą jednego wspólnego systemu sterowania zarówno pod względem elektronicznym, jak i hydraulicznym. Również droga odprowadzania spalin może być jedna dla wszystkich elementów kaskady. W zależności od tego, czy powietrze potrzebne w procesie spalania jest pobierane z pomieszczenia czy z zewnątrz, zespół urządzeń grzewczych należy zainstalować w kotłowni o odpowiedniej kubaturze. W pierwszym przypadku na 1m3 kotłowni powinno przypadać maksymalnie 4650 W. W przypadku drugim minimalna kubatura pomieszczenia technicznego powinna wynosić 6,5 m3.

KIEDY STOSOWAĆ KASKADĘ KOTŁÓW

Układ kaskadowy kotłów stosuje się przede wszystkim dla uzyskania właściwego dla danego obiektu komfortu cieplnego, który może zapewnić tylko urządzenie grzewcze o wystarczającej mocy cieplnej. 

Stosuje się go zwykle w dużych obiektach użyteczności publicznej, takich jak:

Zespół kotłów sprawdzi się, gdy chcemy utrzymać odpowiedni mikroklimat w danym budynku. Szczególnie duże znaczenie czynnik ten może mieć w przypadku obiektów zawierających dzieła sztuki lub będących zabytkami.

Kotły pracujące w tym układzie jeśli konstrukcja na to nie pozwala lub nie chcemy ingerować w strukturę budynku, np. w zabytkowych kościołach wymagających dogrzania, zespół urządzeń grzewczych możemy umieścić w oddzielnym pomieszczeniu. Kotły w kaskadzie można ustawić jeden obok drugiego w układzie szeregowym, ale także w układzie kątowym, narożnym lub blokowym, czyli “plecami” do siebie.

ZALETY UKŁADÓW KASKADOWEGO 

DOSTOSUJ KOTŁOWNIĘ DO SWOICH POTRZEB

Wypełnij nasz formularz, aby otrzymać spersonalizowane dane dotyczące mocy idealnie dopasowanej do Twojego układu. Poznaj efektywność, oszczędności i ekologiczne korzyści dopasowanego rozwiązania grzewczego.

MONTAŻ

Istnieje możliwość pomocy w znalezieniu lokalnej firmy hydraulicznej, która może wykonać profesjonalny montaż według naszego projektu.

PRZYKŁADOWE ZESTAWY

3000m2

powierzchnia użytkowa

kotły zgazowujące drewno

2000m2

powierzchnia użytkowa

kotły zgazowujące drewno

EKO-KASKADA_3D+P

1000m2

powierzchnia użytkowa

kotły zgazowujące drewno

+

pellet

EKO-KASKADA_2P

2000m2

powierzchnia użytkowa

kotły na pellet