Kotły na drewno
W PROGRAMIE
"CZYSTE POWIETRZE"
Program "Czyste powietrze" przechodzi kolejny lifting. W maju 2021 pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania dla kotłów na drewno z buforem ciepła. Najbardziej ekonomiczne, odnawialne i lokalne paliwo w końcu zyskało należne mu miejsce. No, prawie – bo wada wrodzona programu "Czyste powietrze" w postaci siłowej promocji gazu ziemnego dalej jest na swoim miejscu i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić - zmiana na wolno.
Kotły na drewno z buforem ciepła - zestawy, mogą liczy na takie samo dofinansowanie jak kotły na pellet. Program "Czyste powietrze" nie dofinansowuje pieców ani kominków – jedynie centralne ogrzewanie stanowiące podstawowe źródło ciepła w budynku. Kotły węglowe również łapią się na dopłatę, ale tylko w wersji z podajnikiem.
Jądrem ciemności programu "Czyste powietrze" pozostaje arbitralnie ustalony zakaz montażu kotła na drewno / pellet gdy budynek ma dostęp do sieci gazowej - zmiana wolno.
Przymusowa promocja gazu ziemnego w programie mającym modernizować polskie domy jest niezrozumiała gdy spojrzymy, co dziś dotuje Europa: ano dotuje przechodzenie z oleju/gazu ziemnego na OZE, w tym drewno/pellet. To nie pomyłka w druku: dotuje się przejście z gazu na drewno, podczas gdy w Polsce uniemożliwia się przejście z węgla/gazu na drewno. Masz gaz – musisz wybrać gaz. Lub pompę ciepła.
EUROPA IDZIE W KIERUNKU ENERGII ODNAWIALNEJ - MY KRĘCIMY SIĘ WE WŁASNYM PRZERĘBLU BEZ WYRAŹNEGO CELU
dotujemy w bardzo podobnym stopniu i węgiel, i drewno, i pompy ciepła – nie widać wyraźnej preferencji dla OZE,
forsujemy gaz ziemny tam, gdzie ludzie mogli by i chcieli wykorzystać lokalną biomasę (OZE).
Program "Czyste powietrze" bynajmniej nie promuje w szczególny sposób energii odnawialnej. Na szczęście kotły na drewno z buforem ciepła są na tyle tanie w zakupie (i późniejszej eksploatacji), że wielu zainteresowanych będzie w stanie sobie na nie pozwolić nawet bez łaski rządowego programu.
SKĄD TAKIE DZIWNE ZASADY, W POPRZEK TRENDÓW EUROPEJSKICH? NIE WIEM, ALE SIĘ DOMYŚLAM
Gaz i pompy ciepła to potężne, wpływowe branże, które chcą i potrafią być obecne przy tworzeniu istotnych dla siebie regulacji.
Drewno – to drobnica, która dodatkowo nie potrafi się zjednoczyć w forsowaniu swoich celów. Na dokładkę mamy zastały wizerunek drewna wyrobiony przez stare kopcące pudła "na drewno", kiepską, latami nieruszaną choćby kijem z daleka kulturę palenia i kłamliwą "antysmogową" narrację, w które drewno jest wsadzane na jeden wózek z węglem, przedstawiane jako brudne i śmierdzące, "odrastające sto lat".