Kotły na drewno

 W PROGRAMIE

"CZYSTE POWIETRZE" 

Program "Czyste powietrze" przechodzi kolejny lifting. W maju 2021 pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania dla kotłów na drewno z buforem ciepła. Najbardziej ekonomiczne, odnawialne i lokalne paliwo w końcu zyskało należne mu miejsce. No, prawie – bo wada wrodzona programu "Czyste powietrze" w postaci siłowej promocji gazu ziemnego dalej jest na swoim miejscu i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić - zmiana na wolno.


Kotły na drewno z buforem ciepła - zestawy, mogą liczy na takie samo dofinansowanie jak kotły na pellet. Program "Czyste powietrze" nie dofinansowuje pieców ani kominków – jedynie centralne ogrzewanie stanowiące podstawowe źródło ciepła w budynku. Kotły węglowe również łapią się na dopłatę, ale tylko w wersji z podajnikiem


Jądrem ciemności programu "Czyste powietrze" pozostaje arbitralnie ustalony zakaz montażu kotła na drewno / pellet gdy budynek ma dostęp do sieci gazowej - zmiana wolno


Przymusowa promocja gazu ziemnego w programie mającym modernizować polskie domy jest niezrozumiała gdy spojrzymy, co dziś dotuje Europa: ano dotuje przechodzenie z oleju/gazu ziemnego na OZE, w tym drewno/pellet. To nie pomyłka w druku: dotuje się przejście z gazu na drewno, podczas gdy w Polsce uniemożliwia się przejście z węgla/gazu na drewno. Masz gaz – musisz wybrać gaz. Lub pompę ciepła.


EUROPA IDZIE W KIERUNKU ENERGII ODNAWIALNEJ - MY KRĘCIMY SIĘ WE WŁASNYM PRZERĘBLU BEZ WYRAŹNEGO CELUProgram "Czyste powietrze" bynajmniej nie promuje w szczególny sposób energii odnawialnej. Na szczęście kotły na drewno z buforem ciepła są na tyle tanie w zakupie (i późniejszej eksploatacji), że wielu zainteresowanych będzie w stanie sobie na nie pozwolić nawet bez łaski rządowego programu.


SKĄD TAKIE DZIWNE ZASADY, W POPRZEK TRENDÓW EUROPEJSKICH? NIE WIEM, ALE SIĘ DOMYŚLAM