Nowe zasady programu Czyste Powietrze: brak dofinansowania do fotowoltaiki
📅 Data publikacji: 12 stycznia 2025
Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
📅 Data publikacji: 12 stycznia 2025
Program Czyste Powietrze w 2025 roku nie przewiduje już dofinansowania do fotowoltaiki. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono i na co możesz uzyskać wsparcie.
Jeśli planowałeś skorzystać z programu Czyste Powietrze na instalację fotowoltaiczną wraz z powrotem naboru wniosków pod koniec marca, możesz być rozczarowany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oficjalnie poinformował, że nowa wersja programu, która wejdzie w życie 31 marca, nie będzie obejmować dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Do tej pory instalacje fotowoltaiczne były wspierane w programie, głównie w połączeniu z pompami ciepła. Taki model miał na celu minimalizację kosztów eksploatacyjnych budynków. Jednak nowa odsłona programu skupi się wyłącznie na wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz na poprawie efektywności energetycznej budynków.
Program Czyste Powietrze został zawieszony w listopadzie 2024 roku w celu przeprowadzenia gruntownej reformy. Po konsultacjach społecznych, które zakończyły się pod koniec grudnia, NFOŚiGW ogłosił, że priorytetem nowej edycji będą ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła, oraz termomodernizacja budynków, bez uwzględnienia fotowoltaiki jako kosztu kwalifikowanego.
Pierwsze sygnały o możliwym braku dofinansowania do mikroinstalacji PV pojawiły się już w grudniu 2024 roku, gdy NFOŚiGW opublikował projekt nowych zasad programu. W opublikowanym wykazie maksymalnych kwot dopłat brakowało fotowoltaiki, co wywołało spekulacje i liczne pytania.
Jak wynika z oficjalnego komunikatu NFOŚiGW, fotowoltaika nie będzie wspierana w ramach Czystego Powietrza, ponieważ Fundusz zamierza skupić się na ujednoliceniu programów dotacyjnych. W przypadku instalacji PV wsparcie ma być dostępne w ramach innych inicjatyw, takich jak program Mój Prąd.
Dotychczas fotowoltaika była popularnym rozwiązaniem w programie Czyste Powietrze, zwłaszcza w połączeniu z pompami ciepła, co pozwalało na obniżenie rachunków za prąd. W nowej wersji programu tego typu koszty nie będą już kwalifikowane. NFOŚiGW argumentuje, że kwestie związane z energetyką prosumencką lepiej realizować w ramach dedykowanych programów, takich jak Mój Prąd.
Program Mój Prąd od lat wspiera przydomowe instalacje fotowoltaiczne, oferując dotacje na zakup i montaż paneli PV oraz urządzeń towarzyszących, takich jak magazyny energii czy systemy zarządzania energią.
Reformowany program Czyste Powietrze zostanie wznowiony 31 marca 2025 roku. Wnioski będzie można składać na dofinansowanie wymiany przestarzałych źródeł ciepła, takich jak kopciuchy, na nowoczesne urządzenia, takie jak pompy ciepła. Program obejmie również prace związane z termomodernizacją budynków, aby poprawić ich efektywność energetyczną.
Choć wykluczenie fotowoltaiki z Czystego Powietrza może rozczarować wiele osób, NFOŚiGW wskazuje, że wsparcie na instalacje PV będzie kontynuowane w ramach innych programów, co ma na celu uporządkowanie dostępnych środków i ich bardziej efektywne wykorzystanie.
Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, sprawdź szczegóły programu Mój Prąd, który nadal oferuje atrakcyjne dofinansowania. Natomiast w przypadku wymiany źródeł ciepła lub prac termomodernizacyjnych Czyste Powietrze pozostaje kluczową inicjatywą wspierającą ekologiczne inwestycje w domach.