Jaki piec do domu w 2023 roku?

KOCIOŁ NA DREWNO BEZ PODAJNIKA Z BUFOREM CIEPŁA – NAJTAŃSZE NOWOCZESNE OGRZEWANIE

Rok 2023 to ostatni dzwonek na wyrzucenie starych piecy z kotłowni w kilku województwach (1,5 m-ca ma na to świętokrzyskie, 6 m-cy mają na to: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Osoby, których nie ogranicza budżet, mogą wybierać spośród wielu opcji. Dla tych z nas, którzy z konieczności trzy razy oglądają każdą złotówkę w portfelu, też jest dobra wiadomość: w większości miejsc nadal można instalować nowoczesne proste i tanie kotły na  drewno – różnica względem przeszłości jest taka, że teraz muszą one współpracować z buforem ciepła. Z jednej strony będzie to dodatkowym kosztem i kłopotem (bo trzeba znaleźć miejsce na bufor) ale z drugiej strony to bardzo dobrze: bufor ciepła likwiduje prawie wszystkie uciążliwości do tej pory związane z obsługą kotłowni.

W obecnej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ogrzania domu (tam, gdzie uchwały antysmogowe pozwalają – a poza nielicznymi wyjątkami tak jest) staje się nowoczesny kocioł na drewno bez podajnika ale z buforem ciepła:

Nie da się tego wszystkiego zrobić za 2-3 tys. zł, ale w zamian otrzymuje się efektywny, czysty, ekonomiczny, wygodny system grzewczy, który będzie służył znacznie dłużej niż stary śmieciuch wpięty na szybkości i duszony przez 2/3 sezonu na minimalnej mocy. Eksploatacja kotła z buforem ciepła w niczym nie przypomina żywota palacza znanego do tej pory – znacznie bliżej jej do kultury pracy kotła z podajnikiem.