Jaki piec do domu w 2023 roku?

Kocioł Na Drewno Bez Podajnika Z Buforem Ciepła – Najtańsze Nowoczesne Ogrzewanie


Rok 2023 oznacza ostatni dzwonek na pozbycie się starych pieców z kotłowni w kilku województwach (1,5 miesiąca na to w świętokrzyskim, 6 miesięcy w kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim). Dla tych, których budżet nie jest ograniczeniem, opcji jest wiele do wyboru. Dla nas, którzy z uwagi na finanse muszą dokładnie liczyć każdą złotówkę, mamy dobrą wiadomość: w większości miejsc wciąż można instalować nowoczesne, proste i ekonomiczne kotły na drewno. Różnica w porównaniu z przeszłością polega na tym, że teraz muszą one współpracować z buforem ciepła.


Z jednej strony bufor to dodatkowy koszt i kłopot (trzeba znaleźć miejsce na bufor), ale z drugiej strony to korzystne rozwiązanie, eliminujące większość problemów związanych dotychczas z obsługą kotłowni. W obecnej sytuacji najbardziej opłacalnym rozwiązaniem do ogrzewania domu (tam, gdzie uchwały antysmogowe pozwalają) staje się nowoczesny kocioł na drewno bez podajnika, ale z buforem ciepła. Sam kocioł to koszt od około 7-8 tys. zł wzwyż, a bufor - w zależności od pojemności i wykonania - może wynieść od 1000 zł do 5-8 tys. zł za gotowy produkt.


Finalnie koszty całości nie są tak dotkliwe, jak mogłoby się wydawać. Oszczędza się na osobnym bojlerze CWU, bufor może mieć zintegrowaną funkcję grzania wody, co sprawia, że jest to trwalsze rozwiązanie niż tani emaliowany bojler. Prawdopodobnie da się uniknąć kosztów modernizacji komina, ponieważ kocioł z buforem ciepła działa zawsze na pełnej mocy, co eliminuje konieczność podnoszenia temperatury spalin poprzez regularne czyszczenie wymiennika.


Jako opał można stosować tanie i dostępne paliwa, takie jak gruby węgiel lub lokalnie dostępne drewno. Do zbiornika buforowego łatwo można podłączyć inne źródła ciepła, takie jak grzałka na tani prąd lub kolektory słoneczne. Do kotła można również doinstalować palnik na pellet, gdy ręczne palenie stanie się uciążliwe.


Choć nie da się tego wszystkiego zrobić za 2-3 tys. zł, to w zamian otrzymuje się efektywny, czysty, ekonomiczny i wygodny system grzewczy, który posłuży znacznie dłużej niż stary piec pracujący na szybkości i duszący się przez większość sezonu na minimalnej mocy. Eksploatacja kotła z buforem ciepła niewiele przypomina tradycyjny sposób palenia, bardziej zbliżając się do kultury pracy kotła z podajnikiem.