Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
W ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wspólnie z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Inspekcją Handlową (IH), przeprowadził kontrolę 36 modeli pomp ciepła importowanych spoza Unii Europejskiej. Wyniki są alarmujące – aż 94% tych urządzeń nie spełniło wymagań formalnych, co skutkowało zatrzymaniem 463 urządzeń przed wprowadzeniem ich na polski rynek.
Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, pobierając ciepło z powietrza lub gruntu i przekazując je do domowej instalacji grzewczej. Ich rosnąca popularność wynika z możliwości znacznego obniżenia kosztów ogrzewania oraz coraz częstszej troski konsumentów o środowisko.
W ramach wspólnego projektu UOKiK, IH i KAS, kontrolą objęto 564 pompy ciepła produkowane poza Unią Europejską, transportowane do Polski drogą morską, drogową i lotniczą. Najwięcej urządzeń przybyło drogą morską. Kontrole przeprowadzono na terenie całego kraju, w oddziałach celnych.
Kontrolerzy sprawdzali zgodność etykiet efektywności energetycznej, kart informacyjnych produktów, dokumentacji technicznej oraz obecność oznakowania CE i deklaracji zgodności. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, urządzenia były zatrzymywane na granicy.
Niestety, aż 94% kontrolowanych modeli pomp ciepła wykazywało nieprawidłowości, głównie dotyczące dokumentacji – braku lub nieprawidłowo sporządzonych deklaracji zgodności UE oraz kart informacyjnych produktów. Takie braki uniemożliwiają konsumentom podjęcie świadomej decyzji o zakupie i nie zapewniają pewności, że urządzenie spełnia unijne wymagania.
Dzięki działaniom UOKiK, IH i KAS, zatrzymano na granicy 463 pompy ciepła niespełniające obowiązujących wymagań bezpieczeństwa. Ostatecznie, 101 urządzeń dopuszczono do obrotu po uzupełnieniu brakującej dokumentacji.
Prezes UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła. Dotyczą one głównie niezgodnych z prawem postanowień w umowach, naruszania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie (w tym dotyczących gwarancji i przewidywanych efektów eksploatacji instalacji), a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań.
Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:
Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie internetowej sprzedawcy. Pomogą one dobrać produkt odpowiedni do twoich potrzeb.
Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy – producenta lub importera. Ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
Wpisz nazwę interesującego cię modelu w bazie EPREL – europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne znajdziesz dodatkowe informacje.
Zgłaszaj nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła – do Inspekcji Handlowej.
Kontrole UOKiK, KAS i IH ujawniły poważne nieprawidłowości wśród pomp ciepła importowanych spoza Unii Europejskiej. Działania te podkreślają konieczność weryfikacji jakości i zgodności produktów, które trafiają na polski rynek, aby chronić konsumentów i wspierać rozwój rynku odnawialnych źródeł energii.