KONKURS NA TANI PIEC

Korci, żeby coś podobnego działo się w Polsce. Nowoczesne, tanie kotły i piece są wszak pilnie potrzebne.

TYLKO CZY TO MIAŁOBY SZANSĘ U NAS ZADZIAŁAĆ?

W USA kluczowe jest wsparcie rządowe. U naszych "rządzących" nie ma zrozumienia dla tego problemu.

Czy wśród osób zawodowo zajmujących się piecami, kotłami i kominkami znalazłby się popyt na udział w takim wydarzeniu? Pewnie u jakiegoś promila – tak. Obawiam się jednak, czy nie przybrałby on formy zjazdu busów z kotłami za ~15 tys. na pakach. Temu da się stosunkowo łatwo zapobiec, z góry ustawiając całą akcję na urządzenia segmentu "najtańsze-najlepsze".

Amatorskich i innowacyjnych modyfikacji kotłów jest dość sporo. Ale co innego dłubać sobie na własnym kotle we własnej piwnicy, a co innego wybrać się z tym na jakąś imprezę.

Dla większości takich "dłubaczy" byłby to pewnie problem pod wieloma względami:


Zainteresowanie sprawą uczelni, a co za tym idzie studentów, jest możliwe, choć nie zrobi się tego ot tak. Temat spalania węgla i drewna jest niesamowicie ciekawy gdy już się człowiek dowie, że da się wyjść poza dymiące blaszane skrzynki, ale ktoś musi to wpierw przekazać a potem ekipę prowadzić.

W USA większość uczestników kolejnych edycji takiego konkursu stanowią pół-profesjonalne ekipy, które już jakiś czas w temacie działają – nawet jeśli to ekipy studenckie. Również i u nas należałoby celować głównie w zawodowców – a ci obecnie nie rozwijają zbyt intensywnie kotłów tanich i czystych.


TERAZ W POLSCE NALEŻAŁOBY ZROBIĆ PODOBNY PROGRAM DLA KOTŁÓW

Niestety do tej pory kotlarze nie garną się do zainwestowania w program badawczy dla opracowania niedrogiego, a czysto spalającego kotła. Tym bardziej, że Programy Rządowe dotują zakup drogich cacek. 


WSPÓŁPRACA

Dlatego właśnie wybraliśmy do współpracy firmę MPM KOTŁY, których konstrukcje z powodzeniem mogły by startować w konkursach na tani, oszczędny i ekologiczny kocioł.


NA KONIEC

Może lepiej byłoby zainwestować te dotacje w programy badawcze?. Dodatkowo brak jest edukacji na temat prawidłowej obsługi kotłów.