Od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach Polski obowiązuje zakaz używania kopciuchów. Razem dbajmy o środowisko!
Korci, żeby coś podobnego działo się w Polsce. Nowoczesne, tanie kotły i piece są wszak pilnie potrzebne.
TYLKO CZY TO MIAŁOBY SZANSĘ U NAS ZADZIAŁAĆ?
W USA kluczowe jest wsparcie rządowe. U naszych "rządzących" nie ma zrozumienia dla tego problemu.
Czy wśród osób zawodowo zajmujących się piecami, kotłami i kominkami znalazłby się popyt na udział w takim wydarzeniu? Pewnie u jakiegoś promila – tak. Obawiam się jednak, czy nie przybrałby on formy zjazdu busów z kotłami za ~15 tys. na pakach. Temu da się stosunkowo łatwo zapobiec, z góry ustawiając całą akcję na urządzenia segmentu "najtańsze-najlepsze".
Amatorskich i innowacyjnych modyfikacji kotłów jest dość sporo. Ale co innego dłubać sobie na własnym kotle we własnej piwnicy, a co innego wybrać się z tym na jakąś imprezę.
Dla większości takich "dłubaczy" byłby to pewnie problem pod wieloma względami:
czas,
pieniądze,
możliwości warsztatowe,
możliwości zabrania się w drogę.
Zainteresowanie sprawą uczelni, a co za tym idzie studentów, jest możliwe, choć nie zrobi się tego ot tak. Temat spalania węgla i drewna jest niesamowicie ciekawy gdy już się człowiek dowie, że da się wyjść poza dymiące blaszane skrzynki, ale ktoś musi to wpierw przekazać a potem ekipę prowadzić.
W USA większość uczestników kolejnych edycji takiego konkursu stanowią pół-profesjonalne ekipy, które już jakiś czas w temacie działają – nawet jeśli to ekipy studenckie. Również i u nas należałoby celować głównie w zawodowców – a ci obecnie nie rozwijają zbyt intensywnie kotłów tanich i czystych.
TERAZ W POLSCE NALEŻAŁOBY ZROBIĆ PODOBNY PROGRAM DLA KOTŁÓW
Niestety do tej pory kotlarze nie garną się do zainwestowania w program badawczy dla opracowania niedrogiego, a czysto spalającego kotła. Tym bardziej, że Programy Rządowe dotują zakup drogich cacek.
WSPÓŁPRACA
Dlatego właśnie wybraliśmy do współpracy firmę MPM KOTŁY, których konstrukcje z powodzeniem mogły by startować w konkursach na tani, oszczędny i ekologiczny kocioł.
NA KONIEC
Może lepiej byłoby zainwestować te dotacje w programy badawcze?. Dodatkowo brak jest edukacji na temat prawidłowej obsługi kotłów.