ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Planujesz zakup pieca na paliwo stałe 5 klasy? W tym roku dla podatników przygotowana jest nowa ulga – termomodernizacyjna.

ZASADY

Rozliczając PIT-36, PIT-37, PIT-36 L oraz PIT-28 za 2020 rok podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej przysługującej jako odliczenie od dochodu wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Sprawdźmy jakie wydatki możemy odliczyć od dochodu w naszym zeznaniu podatkowym oraz na jakich zasadach?


KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ULGI TERMOMODERNIZACYJNEJ I JAKA JEST JEJ WYSOKOŚĆ MAKSYMALNA?

Prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Maksymalna kwota, którą można odliczyć od podatku to 53 000 PLN. Aby osiągnąć tą kwotę inwestor musiałby wydać na prace związane z termomodernizacją, aż 230 500 PLN.


JAKIE WYDATKI OBEJMUJE ULGA PODATKOWA?

Odliczenie obejmuje wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizację przedsięwzięcia termomodernizacji.

W zakresie urządzeń uwzględniono m. in.:


W zakresie usług uwzględniono m.in.:


Co należy zrobić aby odliczyć ulgę?

Wprowadzona ulga ma na celu poprawę stanu technicznego domów oraz obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Jeśli planujesz zakup kotła grzewczego lub inne prace termomodernizacyjne, warto skorzystać z przysługującej ulgi.


INWESTYCJA NA LATA – KOCIOŁ 5 KLASY

Od 1 lipca 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zakazu sprzedaży kotłów niższej klasy niż 5. Pośród pieców ogrzewanych paliwem stałym dużą popularnością cieszą się piece zgazowujące drewno, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym. Kotły emitują niewielką ilość pyłu i są bardzo wydajne. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów z certyfikatem Ekoprojektu, sprawdź naszą ofertę.