Zielona Innowacja: Fabryka Akumulatorów Elektrycznych z Własną Elektrownią Węglową w Stanie Kansas

Nowoczesna Fabryka Akumulatorów Elektrycznych z Własną Elektrownią Węglową w Kansas


W Stanie Kansas, w malowniczym mieście De Soto, Panasonic wzniesie nowoczesną fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych, a cała inwestycja opiewać będzie na imponującą kwotę 4 miliardów dolarów. To jednak nie wszystko - ta unikatowa fabryka będzie działać niezależnie, zasilana przez własną elektrownię węglową.


Z uwagi na olbrzymie zapotrzebowanie na energię elektryczną do produkcji akumulatorów, fabryka postawi na lokalną elektrownię węglową, która pierwotnie miała być wyłączona. Jednak dzięki planom Panasonica, elektrownia ta pozostanie w aktywnej eksploatacji, aby dostarczyć niezbędną energię dla nowego zakładu.


Choć elektrownie węglowe nie są obce ratowaniu zielonej energii, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne. Europejskie kraje, zwłaszcza Niemcy, doświadczają podobnych sytuacji, gdzie elektrownie zasilane węglem muszą uzupełniać niedobory w systemie elektroenergetycznym, opartym głównie na energii odnawialnej.


Jednak kwestia zależności od węgla w produkcji zielonych akumulatorów staje się coraz bardziej paląca. Eksperci, a także organizacje ekologiczne w Stanach Zjednoczonych, wskazują, że produkcja "zielonych" akumulatorów nie jest procesem czystym. Proces wydobycia i przetwarzania skał potrzebnych do jednego akumulatora o wadze około 450 kg generuje znacznie większą emisję dwutlenku węgla niż samochód spalinowy pokonujący około 100 tysięcy kilometrów.


Dyrektor naczelna American Coal Council, Emily Arthun, podkreśla, że przedwczesne zamykanie elektrowni węglowych i szybka transformacja transportu stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W trakcie rozmów z senatorami i przedstawicielami, Arthun podkreśliła, że energia z węgla będzie niezbędna znacznie dłużej, niż powszechnie się sądzi, aby wspomagać rozwój "zielonej" energetyki, która sama potrzebuje dużej ilości energii węglowej.


Źródło: naturalnews.com