Oszustwa w programie "Czyste Powietrze": Jak unikać pułapek przy zakupie pomp ciepła 

Ostrzeżenie Ministerstwa Klimatu: Jak nie dać się oszukać przy instalacji pomp ciepła?

Kluczowe zagadnienia dotyczące programu 'Czyste Powietrze' i pomp ciepłaOstatnie miesiące przyniosły niebezpieczny trend na rynku pomp ciepła w Polsce. Program rządowy "Czyste Powietrze", mający na celu wspieranie ekologicznych inwestycji, stał się źródłem łatwego zarobku dla nieuczciwych firm i oszustów. Wielu naiwnych beneficjentów, zwłaszcza z najuboższych rodzin, pada ofiarą tych manipulacji.

1. Ostrzeżenie Ministerstwa Klimatu


Na oficjalnej stronie programu "Czyste Powietrze" pojawiło się ostrzeżenie, w którym Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę na nieuczciwe praktyki niektórych firm. Apeluje o ostrożność przed akwizytorami oferującymi instalację niskiej jakości pomp ciepła, które, mimo niskiego kosztu zakupu, są kosztowne w eksploatacji.

2. Pułapki dla gorzej uposażonych rodzin


Oszuści celują w najuboższe rodziny, szczególnie z Kartą Dużej Rodziny, obiecując im "za darmo" najtańsze w zakupie, a zarazem najdroższe w eksploatacji pompy ciepła sprowadzane z Chin. Firmy te zdobywają pełną kwotę wsparcia, zarabiając nawet 20 tys. zł na jednej transakcji.

3. Mechanizm działania nieuczciwych firm


Firmy wykorzystują mechanizm prefinansowania programu, gdzie dotacja trafia bezpośrednio na konto wykonawcy. Oszuści sprowadzają kontenerami najtańsze pompy z Chin, często nie dostosowane do polskich warunków. Efektem są poważne problemy związane z jakością i trwałością urządzeń.

4. Brak systemu weryfikacji


Program "Czyste Powietrze" niestety nie posiada systemu weryfikacji firm montujących pompy ciepła. W efekcie nieuczciwi przedsiębiorcy znikają po zaciągnięciu zaliczek, pozostawiając klientów z kredytem i niesprawną instalacją.

5. Jak się zabezpieczyć?


W związku z brakiem kontroli, NFOŚiGW zaleca przyszłym beneficjentom sprawdzanie kandydatów na wykonawców. Rejestracje dostępne w internecie, takie jak CEiDG, KRS, REGON, czy Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów, mogą pomóc w zweryfikowaniu uczciwości firm. Sprawdzanie referencji oraz opinii w internecie to kolejny krok w uniknięciu oszustw.

Podsumowanie


Rządowy program "Czyste Powietrze" stał się podatnym obszarem dla oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę i potrzeby gorzej uposażonych rodzin. Aby uniknąć pułapek, konieczne jest dokładne sprawdzenie firm i ich ofert przed podpisaniem umowy. Jednocześnie potrzebna jest pilna implementacja systemu kontroli, który zabezpieczy uczciwych beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami. W przeciwnym razie, program, mający na celu poprawę jakości powietrza, może przynieść więcej szkody niż pożytku.