SZYKUJĄ SIĘ PODWYŻKI GAZU

UWOLNIENIE CEN GAZU OD 2024 ROKU

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje Prawa Energetycznego – podała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP. To oznacza, że od 2024 roku sprzedawcy będą mogli dowolnie ustalać ceny gazu dla klientów indywidualnych.

Za trzy lata wygaśnie obowiązek tzw. urzędowego zatwierdzania cen gazu. Dokument „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” (PEP 2040) przewiduje liberalizację rynku gazu dla odbiorców indywidualnych, co oznacza, że zapłacimy tyle, ile zażąda dostawca.


JAK TO BYŁO?

Do tej pory Urząd Regulacji Energetyki (URE) co roku określał dostawcom maksymalną cenę gazu. To centralne sterowanie cenami  spowodowało, że odbiorca indywidualny płacił za gaz o ok. 50 proc. mniej niż przedsiębiorcy i odbiorcy przemysłowi. W UE jest dokładnie na odwrót. Ceny dla odbiorców indywidualnych są nawet o 100 proc. wyższe od tych dla biznesu. Rok 2024 ma przynieść zmianę, która może mocno zaboleć wszystkich ogrzewających swoje domostwa gazem.

Do uwolnienia cen gazu zobowiązała Polskę Komisja Europejska. W Polsce taka operacja może być bardzo niebezpieczna dla odbiorców ze względu na monopolizację rynku, który w 83% należy do PGNiG. Trzeba się liczyć z dużymi podwyżkami.  

To nie wszystko, w perspektywie około 30 lat kotły c.o. na paliwo gazowe będą musiały poznikać z polskich i unijnych kotłowni. Rząd zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej (europejskie cele klimatyczne, przechodzenie na odnawialne źródła energii) musi dopilnować, aby do 2050 roku z domów zniknęło ogrzewanie na gaz.


CZY INWESTOWAĆ O OGRZEWANIE GAZOWE?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. 

W perspektywie mamy znaczne podwyżki rachunków, czyli wzrost kosztów ogrzewania. Trzeba też pamiętać, że gaz jest paliwem kopalnym, którego spalanie negatywnie wpływa na bilans CO2 w atmosferze, co powoduje dalsze niebezpieczne dla Ziemi i naszego istnienia ocieplanie klimatu.


JAKIE SĄ ALTERNATYWY DLA KOTŁOWNI NA GAZ?

Jedną z nich może być pompa ciepła w zestawie z fotowoltaiką, kocioł na pellet lub drewno.