MPM WOOD PELL 14 kw
Stalowy kocioł hybrydowy na pelety i drewno - idealny do instalacji centralnego ogrzewania
Możliwość wsparcia finansowego z programu "Czyste Powietrze" - lista ZUM.
Dane Podstawowe:
Producent: MPM PROJEKT
Model: WOOD PELL
Moc: 14 kW
Rodzaj urządzenia: Piec kombinowany na dwa źródła opału - drzewo i pelety
Specyfikacja Techniczna:
Gwarancja: 4 lata
Rodzaj kotła centralnego ogrzewania: Kocioł na pellet i drewno (zgazowujący)
Rodzaj opału: Pellet, drewno, zrębka, trociny, Inna Biomasa
Zakres mocy:
Drewno: 14kW
Pellet: 4-16 kW
Sprawność cieplna:
Drewno: 90%
Pellet: 91%
Typ kotła: Dwupaliwowy - hybrydowy, automatyczny z możliwością ręcznego załadunku drewna
Producent sterownika: PLUM
Klasa urządzenia: Klasa 5, EcoDesign, Podwyższony Standard, A+
Układ instalacji CO / CWU:
Instalacja w układzie otwartym
Instalacja w układzie zamkniętym (S.Z.)
Pojemność komory załadowczej:
Drewno: 18 kg
Pelet: 350 dm3
Pojemność wodna kotła: 74 dm3
Waga kotła: 300 kg, zestawu łącznie z akcesoriami: 350 kg
Instrukcja obsługi: Do pobrania
Identyfikator produktu na liście ZUM dla kotła zgazowującego drewno o podwyższonym standardzie, co gwarantuje dostępność do dotacji oraz mniej formalności.
Informacje ogólne
Zestaw umożliwiający ekologiczne spalenie polan drewna (szczapy, zrębki, trociny itp.) na zasadzie zgazowania oraz dzięki wbudowanemu wysokiej klasy palnikowi — granulatu trocinowego w formie peletu. Urządzenie skonstruowane jako jeden korpus z jednym kanałem odprowadzającym spaliny.
Urządzenie o najbardziej ekonomicznym i ekologicznym charakterze korzysta z peletu oraz odnawialnej, nieprzetworzonej biomasy, takiej jak sezonowane drzewo. W zależności od zapotrzebowania, urządzenie może współpracować i zasilać różne obiegi C.O. / C.W.U.
Duo kocioł na drewno i pelety
Kocioł MPM WOOD PELL to urządzenie dwufunkcyjne, które daje możliwość spalenia biomasy na zasadzie zgazowania szczap drewna oraz wykorzystania tej samej konstrukcji do wydajnego i w pełni automatycznego spalania peletu. Dodatkowo charakteryzuje się niskim poziomem emisyjnym.
Praca urządzenia przy zastosowaniu peletu odbywa się w sposób automatyczny (rozpalanie i wygaszanie), dzięki zastosowaniu samoczyszczącego, obrotowego palnika na pellet firmy KIPI. MPM WOOD PELL, kocioł został wyposażony w dotykowy sterownik firmy PLUM, Ecotouch 860 w kategorii nowoczesnych systemów inteligentnego sterowania, przeznaczonym do sterowania pracą kotła z automatycznym podawaniem paliwa. Potrafi również sterować pracą obiegu ciepłej wody użytkowej oraz pracę regulowanych obiegów grzewczych, czyli wszystkich pomp czy zaworów podłączonych do instalacji C.O. Regulator posiada możliwość współpracy z dodatkowym panelem pokojowym ecoSTER Touch umieszczonym w pomieszczeniach mieszkalnych.
Źródłem opału w tego rodzaju piecach jest pellet drzewny, a paliwo zastępcze to polana drzewa liściastego, spalone w procesie zgazowania, po przejściu pieca w pracę z załadunkiem ręcznym.
Palnik KIPI z obrotową komorą spalania
Przedstawiamy urządzenie najnowszej generacji, w pełni zautomatyzowane, które umożliwia użycie peletu oraz agro-peletu, z automatycznym podawaniem paliwa stałego z zapalarką. Na przykład: pelety ze słomy rzepakowej lub łuski słonecznika.
W urządzeniu zastosowano innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne, jakim jest rotacyjny palnik z obrotową komorą spalania oraz nadmuchem, co skutkuje samoczynnym oczyszczaniem się komory z popiołów i zgorzeli. Dzięki temu udogodnieniu urządzenie nie wymaga dodatkowego czyszczenia.
Zastosowane rozwiązania zapewniają niezawodną pracę urządzenia i przedłużają jego żywotność. Dowiedz się więcej - szczegóły.
Kocioł / Piec C.O. - oferowana moc grzewcza?
Aktualnie w ofercie posiadamy wyłącznie moc 14kW, która doskonale sprawdzi się w dostarczeniu ciepła do domu lub budynku lekko uprzemysłowionego. Aby jednak zagwarantować optymalną wydajność i komfort cieplny, proponujemy skorzystanie z naszej usługi sprawdzenia dopasowania mocy kotła do Twoich potrzeb. Dzięki temu możemy zapewnić, że wybierasz właściwą opcję ogrzewania, dostosowaną do specyfiki Twojej przestrzeni mieszkalnej oraz oczekiwań dotyczących wydajności i efektywności energetycznej. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia formularza dostępnego tutaj.
Hybrydowy, na pellet i drewno, KIPI MPM Wood Pell 14 kW, sterownik EcoTouch 860
Urządzenie posiada przyjazne dla użytkownika sterowanie firmy PLUM, oferujące możliwość wyboru między wersją z wyświetlaczem graficznym ecoMAX 860, a sterownikiem dotykowym ecoTOUCH 860. Dodatkowo istnieje opcja doposażenia i rozbudowy regulatora o dodatkowe czujniki oraz panele pokojowe (dopłata).
Sterownik obsługuje:
pompę kotła, mieszacza, CWU, cyrkulacyjną oraz przewałową
siłownik regulatora mieszającego
regulatory pokojowe dedykowane oraz dwustanowe
pracę z buforem ciepła
pracę palnika wraz z czujnikami
wentylator wyciągowy
komfortowe sterowanie on-line pracą kotła przez Internet (dopłata)
Zalety pieca na pellet i drewno z podwójnym dopływem powietrza wtórnego
Piec na pelet i drewno kawałkowe charakteryzuje się podwójnym dopływem powietrza wtórnego, które odgrywa istotną rolę w procesie pirolizy drewna, oraz kanałem podgrzewania i regulacji dopływu. Urządzenie umożliwia pirolityczne spalanie drewna, co wpływa na jego wydajność, o wiele efektywniej niż w tradycyjnych urządzeniach 5 klasy i Ecodesign spełniających wymagania emisji gazów.
Piec jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym (oznaczenie S.Z.), dzięki doposażeniu urządzenia w zawór schładzający DBV. Piec jest przeznaczony do podgrzewania wodnych instalacji centralnego ogrzewania, zarówno tych z grawitacyjnym, jak i wymuszonym obiegiem wody.
Główne elementy wyróżniające nas spośród konkurencji
Nasza firma wyróżnia się na rynku dzięki głównym elementom, na które posiadamy zgłoszenia patentowe. Jeden z naszych najważniejszych osiągnięć to uzyskanie patentu numer P.430080 od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, nasz model posiada jeszcze cztery dodatkowe zastrzeżenia patentowe, co świadczy o naszej innowacyjności i zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych.
Ogólne informacje na temat pieca zgazowującego drewno
Pirolityczne spalenie drewna polega na wytworzeniu się paliwa gazowego w skutek podgrzewania paliwa stałego, co stanowi alternatywę energetyczną, pozwalającą jednocześnie obniżyć koszty uzyskania ciepła.
W trakcie termicznego rozkładu drewna lub innego opału zastępczego w środowisku niedoboru tlenu, znanej jako piroliza, powstają "dymy" gazy. Te gazy są następnie spalane, co przekształca je w efektywne źródło ciepła. Proces ten generuje dodatkową energię cieplną o wartości około 10 megadżuli (MJ).
Jedną z zalet tego procesu jest możliwość wykorzystania naturalnego ciągu kominowego, co pozwala oszczędnie i efektywnie przeprowadzać spalenie biomasy. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie tego procesu, co przyczynia się do jego popularności jako alternatywnej formy pozyskiwania energii cieplnej.
Dzięki odpowiedniemu spaleniu drewna można nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania, ale także przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych substancji, co przynosi korzyści dla środowiska naturalnego.
Solidna, trwała konstrukcja znana z kotła MPM DS 14 kW
Kocioł posiada budowę odwzorowaną na pierwowzorze DS 14kW. Wykonany jest ze stali węglowej P265GH, która została opracowana do pracy w obszarach o podwyższonych temperaturach. Wyposażony jest w przestronną komorę zasypową, ruchomy żeliwny ruszt, pionowo ułożone kanały spalinowe w wymienniku ciepła oraz ceramiczny palnik wirowy. Przełącznik ciągu w piecu ułatwia rozpalanie i przyspiesza przekraczanie punktu rosy. Komora wsadowa oraz dysza dopalająca mają regulowane doprowadzenie powietrza pierwotnego i wtórnego.
Wymiennik jest w pełni izolowany termicznie wełną mineralną, co redukuje straty ciepła do minimum. Powierzchnia stalowych osłon urządzenia została pokryta lakierem proszkowym najwyższej jakości.
Urządzenie posiada wygodne drzwiczki umieszczone z przodu, co ułatwia łatwy dostęp do przestrzeni załadowczej oraz obszaru rusztowego i popielnika. W górnej części obudowy, pod pokrywą, znajduje się wyczystka dająca możliwość dostępu do kanałów spalinowych i palnika. Do wybierania popiołu służą wyczystki w ściance bocznej po obu stronach obudowy.
Oddymianie komory załadunkowej
Urządzenie wyposażone jest w automatyczny kanał oddymiający przestrzeń zasypową, który nie zaburza pracy urządzenia.
Czy podczas dokładania opału do kotła wydobywa się dym?
Co więcej, dzięki temu wygodnemu, komfortowemu i bezpiecznemu rozwiązaniu nie ma zagrożenia wydostawania się dymu do kotłowni podczas dokładania opału.
Łatwa w obsłudze, solidna konstrukcja
Obsługa kotła jest prosta i nie wymaga użycia energii elektrycznej. Kocioł działa dzięki wykorzystaniu naturalnego ciągu powietrza. Konstrukcja została wykonana z atestowanych materiałów, co gwarantuje solidność, wytrzymałość i stabilność przez wiele lat eksploatacji. Użytkownik ma wybór czym palić w danym momencie, okresie czy sytuacji: drewnem lub pelletem, co sprawia, że jest to optymalne rozwiązanie dostosowane do indywidualnych preferencji i warunków. Wszystko to bez konieczności demontażu palnika pelletowego podczas palenia drewnem.
Dwukomorowa konstrukcja - większa efektywność i komfort
Dysza ceramiczna pozwala i umożliwia praktycznie całkowite spalenie przy minimalnej emisji substancji szkodliwych, co zwiększa efektywność i zmniejsza zużycie paliwa. Proces spalania pelletu w tej konstrukcji jest jeszcze bardziej wydajny przez wykorzystanie zwiększonej powierzchni odbioru ciepła (paleniska) oraz przez wykorzystanie dyszy ceramicznej. Dzięki temu rozwiązaniu obsługa urządzenia staje się mniej kłopotliwa i nie wymaga tak częstego czyszczenia, co skutkuje mniejszą ilością popiołu i trudno usuwalnymi osadami.
Wyjątkowo ekologiczny
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne przyczyniają się do znacznych oszczędności paliwa, a także chronią środowisko oraz zapewniają czyste powietrze. Dzięki zastosowanej technologii kocioł spełnia normy 5. Klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz posiada dwa odrębne certyfikaty EcoDesign, co upoważnia go do dotacji dzięki wpisaniu na listę zielonych urządzeń i materiałów.
Gwarancja
Producent udziela 4 lata gwarancji na szczelność wymiennika (połączeń spawanych) oraz 2 lata na sprawne działanie pozostałych podzespołów.
Palnik jest objęty 2-letnią gwarancją pod warunkiem pierwszego uruchomienia przez Autoryzowanego Instalatora na zlecenie Użytkownika. Szczegółowe informacje co do warunków gwarancji są zawarte w instrukcjach obsługi urządzeń.
Ważne!
Warunkiem uzyskania pełnej gwarancji jest montaż urządzenia z zastosowaniem fabrycznego układu antykondensacyjnego MPM55 lub zamontowanie zaworu mieszającego (3 lub 4-drogowego) sterowanego siłownikiem, zapewniającego skuteczną ochronę powrotu. Dodatkowo, do celów przewidzianych w ustawie, wymagana jest współpraca urządzenia ze zbiornikiem akumulacyjnym (buforem) o pojemności min. 500 l.
MPM Wood Plus 14 kW - stalowy kocioł grzewczy, bez nadmuchu, specjalnie przystosowany do efektywnego spalania drewna opałowego w procesie zgazowania
Model 14 kW dostępny również w wersji wyłącznie do zgazowania drewna. W wersji na drewno, kocioł (różne moce) nie posiada zintegrowanego z obudową sterownika oraz zestawu pelletowego. Kocioł MPM WOOD PLUS jest kolejnym wcieleniem kotła serii MPM DS na polana drzewa liściastego spalane w procesie zgazowywania paliwa. Dzięki wykorzystanej technologii kocioł spełnia wymagania 5 klasy i Ecodesign oraz znajduje się na liście ZUM.
Zadbać o dodatkowe wyposażenie twojego kotła
Obowiązkowy element, czyli zbiornik buforowy do Twojego kotła, umożliwiający gromadzenie ciepła, co zwiększa jego efektywność i stabilność działania. Zbiornik ten zapewnia również większą elastyczność w zarządzaniu ciepłem, zwłaszcza w przypadku nagłych zmian zapotrzebowania na energię. Zalecana minimalna pojemność bufora wynosi 500 l, a maksymalna 800 l, aby zapewnić optymalne warunki pracy Twojego systemu. Dzięki zbiornikowi buforowemu możesz być pewny, że Twój kocioł działa efektywnie i dostarcza komfortowe warunki cieplne przez cały czas.
Układ antykondensacyjny MPM 55 to innowacyjne rozwiązanie, które eliminuje ryzyko kondensacji w systemie ogrzewania. Dzięki niemu możesz być pewny, że Twój kocioł działa w sposób bezpieczny i efektywny.
Jeśli wysokość komina jest niewystarczająca (min. 7 m) lub dla zwiększenia komfortu obsługi, szczególnie latem, zalecamy doposażenie kotła w wentylator wyciągowy z elektronicznym miarkownikiem ciągu. Dzięki temu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że Twój kocioł pracuje efektywnie i bezpiecznie, niezależnie od warunków zewnętrznych. Wentylator kominowy poprawia ciąg komina, co wpływa na wydajność całego systemu grzewczego, zapewniając komfortową temperaturę w Twoim domu przez cały rok.
Parametry techniczne
Budowa
Ważne wymiary
Wymiary Drzwiczek Załadowczych (wys. x szer., mm)
350 x 300, mm
Wymiary Komory Załadowczej (szer. x głęb. x wys., mm)
300 x 250 x 700, mm
Wymiary podane z perspektywy widoku z przodu kotła (drzwiczki załadowcze).